Artykuł sponsorowany

Nawilżenie pomieszczeń – dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia

Nawilżenie pomieszczeń – dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia

Ogrzewanie pomieszczeń, które w polskim klimacie jest konieczne przez około sześć miesięcy w roku, bardzo wysusza powietrze w naszych domach. Suche powietrze źle wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Jak dbać o odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, w których mieszkamy?

Suche powietrze a zdrowie

Odpowiednia wilgotność powierza w domu chroni nas przed wystąpieniem wielu dolegliwości, czy nawet chorób. Osoby, które zmagają się z nawracającym zapaleniem zatok powinny wiedzieć, że zbyt suche powietrze może przyczynić się do pogorszenia stanu ich zdrowia. Podobnie praca przy komputerze okazuje się dużo bardziej wyczerpująca, gdyż nieodpowiednio nawilżone pomieszczenie powodu pieczenie i suchość oczu i tak narażonych na zmęczenie od patrzenia w monitor. Alergicy czują się gorzej, wdychając kurz i zanieczyszczenia. Suche powietrze ma także niekorzystny wpływ na drewniane przedmioty. Parkiety, boazeria czy cenne drewniane meble mogą popękać lub ulec wypaczeniu.

Jak nawilżać powietrze w mieszkaniu?

Wielu nas pamięta, że około 20-30 lat temu w większości domów wieszano porcelanowe pojemniki, pełniące funkcję nawilżaczy powietrza. Naczynia te wypełnione były wodą, która parowała pod wpływem ciepła oddawanego przez grzejnik. Aby powietrze nie było zbyt suche można było również położyć na kaloryferze mokry ręcznik, działający właściwie podobnie. Dziś producenci klimatyzacji i wentylacji tacy jak CENTROWENT oferują nam szeroki wybór nowoczesnych rozwiązań, które bardzo skutecznie utrzymują optymalny poziom nawilżenia powietrza w naszych domach.

Wysoka wilgotność powietrza również nie jest korzystna dla naszego zdrowia – mogą pojawić się duszności, uczucie dyskomfortu czy zmęczenia. W takich warunkach szybko tworzą się grzyby i pleśń. Aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu i nie dopuścić do zbyt wysokiej wilgotności, stosujmy się do kilku zasad: często wietrzmy mieszkanie, nie rozwieszajmy dużych ilości mokrego prania (dotyczy to zwłaszcza małych metrażowo powierzchni), a także nie przegrzewajmy mieszkania. Warto zakupić osuszacz powietrza, który skutecznie pozbawi nas problemu.

Rekomendowana przez lekarzy wilgotność powietrza, bezpieczna dla zdrowia człowieka, powinna być utrzymana na poziomie od 40% do 60%. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22°C. Jeśli zadbamy o osiągnięcie i utrzymanie takich parametrów, unikniemy problemów zdrowotnych, a zyskamy dobre samopoczucie, komfort pracy i snu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz