Nawilżacze powietrza – niezbędne w sezonie grzewczym

Nawilżacze powietrza – niezbędne w sezonie grzewczym

Sezon grzewczy to okres, który, choć zapewnia przyjemne ciepło, nie zawsze wiąże się z komfortem. Gorące kaloryfery obniżają wilgotność powietrza, w efekcie czego przebywanie w pomieszczeniu może stać się męczące. Rozwiązaniem tych problemów są nawilżacze powietrza. Czym są i jakie wybrać?

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Ciepło emitowane przez kaloryfery wysusza powietrze. To z kolei przekłada się na dyskomfort spowodowany przebywaniem w pomieszczeniu o obniżonej wilgotności. Przyczynia się to m.in. do wysuszania śluzówki nosa, trudności w oddychaniu, osłabienia systemu odpornościowego, przesuszania się skóry i włosów. Ponadto suche powietrze wpływa negatywnie na koncentrację oraz samopoczucie i może powodować kłopoty z zasypianiem.

Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które pozwala utrzymać optymalną wilgotność w pomieszczeniu, poprawiając jego mikroklimat. Niweluje suche powietrze, dzięki czemu znikają problemy z oddychaniem czy skórą, a także poprawia się samopoczucie.

Rodzaje nawilżaczy

Na rynku dostępny jest szeroki wybór nawilżaczy powietrza. Najprostsze służą poprawie wilgotności, natomiast modele zaawansowane nie tylko nawilżają, ale również jonizują oraz oczyszczają powietrze.

 • Nawilżacze tradycyjne

Są przeznaczone do umieszczenia bezpośrednio na kaloryferze. Ich zadanie polega wyłącznie na poprawie wilgotności powietrza. Zaletą jest niska cena oraz brak zużycia prądu. Wadą jest niska wydajność oraz działanie na niewielkiej powierzchni.

 • Nawilżacze parowe

Są to urządzenia, które wymagają podłączenia do prądu. Ich działanie polega na wytworzeniu delikatnej mgiełki, która minimalnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu, zapewniając wilgotność na optymalnym poziomie. Warto przy tym podkreślić, że wytwarzana para jest w pełni sterylna –  podgrzewana do wrzenia woda nie zawiera bakterii. Zaletą jest oddychanie przyjemnym powietrzem oraz możliwość przeprowadzenia inhalacji. Minusem jest stosunkowo duże zużycie prądu.

 • Nawilżacze ultradźwiękowe

Są to urządzenia, które wykorzystują ultradźwięki pozwalające na rozbijanie cząsteczek wody, co prowadzi do wytworzenia mgiełki. W zależności od tego, w oparciu o jaki mechanizm działają, urządzenia mogą podgrzewać parę lub pozostawiać ją chłodną. Zaletą takich nawilżaczy jest energooszczędność oraz generowanie niskiego poziomu hałasu. Wadą jest możliwość negatywnego wpływu na zwierzęta.

 • Nawilżacze ewaporacyjne

Są to urządzenia, które wytwarzają zimną mgiełkę poprzez zasysanie powietrza z pomieszczenia i wyrzucanie go na zewnątrz wentylatorem. Ich zaletą jest energooszczędność oraz możliwość wykorzystania na potrzeby aromaterapii. Wadą jest generowanie dość dużego szumu.

Jaki nawilżacz wybrać?

Szeroki wybór modeli sprawia, że ciężko dokonać wyboru. Inne nawilżacze sprawdzą się lepiej w pokoju dziecięcym, inne w domach ze zwierzętami.

 • Nawilżacz tradycyjny wybierz, jeśli szukasz prostego rozwiązania za niską cenę.
 • Nawilżacz parowy wybierz, jeśli potrzebujesz urządzenia w pokoju dziecięcym.
 • Nawilżacz ultradźwiękowy wybierz, jeśli szukasz bardzo cichego urządzenia i nie masz zwierząt.
 • Nawilżacz ewaporacyjny wybierz, jeśli cenisz energooszczędność i chcesz wykorzystać go do aromaterapii.

Dokonując zakupu, zwróć uwagę na takie parametry jak:

 • wydajność parowania,
 • powierzchnia nawilżania,
 • moc – im wyższa, tym większe zużycie prądu,
 • wyposażenie – np. pojemność zbiornika na wodę, filtry,
 • funkcje – np. kontrola nawilżenia, jonizacja, oczyszczanie, osuszanie.
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz