Artykuł sponsorowany

Narzędzia stosowane w pracach konserwatorskich

Narzędzia stosowane w pracach konserwatorskich

Konserwacja zabytków to szereg skomplikowanych działań, których celem jest utrzymanie obiektu lub dzieła sztuki w jak najlepszej formie. Zabytki to istotna część historii, dlatego ważne jest, aby zachowały się w dobrej formie mimo upływu lat. Prace konserwatorskie wymagają wprawy, umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi, które nie naruszą struktury dzieła. Jakich narzędzi używają konserwatorzy?

Pędzelki

Jednym z ważniejszych przyborów są pędzelki, bez których nie jest możliwe przeprowadzenie żadnej konserwacji. Służą one do usuwania kurzu i zanieczyszczeń z powierzchni dzieła, bez ryzyka że zostanie ono uszkodzone. W przypadku zabytków ważne jest, aby narzędzia były delikatne, dlatego pędzle występują w różnych stopniach twardości włosia. Dodatkowo posiadają kształty przeznaczone do konkretnej kategorii prac. Pędzle służą również do nakładania preparatów czyszczących, odgrzybiających oraz do drobnych rekonstrukcji, dlatego są niezbędnych elementem prac konserwatorskich.

Preparaty czyszczące

Zabytki często wykonane są z materiałów, które z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Płótno narażone jest na działanie zanieczyszczeń i osadzającego się kurzu, a dodatkowo stanowi idealny materiał do bytowania drobnoustrojów. Preparaty czyszczące używane są w celu odświeżenia i odgrzybienia obrazu, bez naruszania farby. W pracach konserwatorskich stosuje się specjalne preparaty, które są bezpieczne dla dzieła. Delikatnie rozpuszczają zanieczyszczenia, jednocześnie działają antyoksydacyjnie, zapobiegając niszczeniu się płótna. – mówi specjalista z firmy EDAN zajmującej się sprzedażą akcesoriów do konserwacji zabytków. Środki czyszczące stosuje się do konserwacji rzeźb, obrazów i innych zabytków, dlatego muszą być dobrane do konkretnej kategorii prac.

Drobne akcesoria konserwatorskie

Praca konserwatora często składa się z wielu etapów i łączy w sobie różne techniki konserwacji. Z tego powodu stosuje się szereg dodatkowych akcesoriów, które ułatwią dbanie o zabytek. Należą do nich między innymi:

  • narzędzia pozłotnicze,
  • kostki introligatorskie,
  • kleje,
  • woski,

Konserwacja zabytków polega na zachowaniu ich w pierwotnej formie, a nie odtworzenia ich wyglądu. Dlatego techniki i narzędzia różnią się od prac rekonstrukcyjnych. Konserwacja wymaga więc delikatniejszych metod, które mają tylko zadbać o wygląd dzieła, nie naruszając jednocześnie jego naturalnej struktury. Pędzle, preparaty czyszczące oraz pozostałe narzędzia muszą być dobrane do konkretnego zabytku, aby nie narazić dzieła na jakiekolwiek uszkodzenia.

Oceń artykuł (3)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz