Materiał Partnera

Narzędzia pracy geodety

Narzędzia pracy geodety

Do wykonywania pracy geodety niezbędne są odpowiednie narzędzia. Na rynku istnieje wiele rodzajów sprzętu geodezyjnego, a technika wciąż idzie do przodu i pojawiają się nowe rozwiązania. Dziś często wykorzystuje się również technologie satelitarne, jednak najpopularniejszymi urządzeniami pomiarowymi, służącymi geodetom, od lat są tachimetry, odbiorniki GPS, niwelatory oraz teodolity.

Praca geodety

Zakres prac prowadzonych przez geodetę możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich skupia się na wykonaniu dokładnych pomiarów w terenie. Drugi polega na sporządzeniu rysunków i dokumentacji. Na obu etapach niezbędne są odpowiednie narzędzia, które umożliwią i ułatwią pracę. Koszt zakupu podstawowych narzędzi, bez których świadczenie usług geodezyjnych będzie niemożliwe, wynosi kilkanaście tysięcy złotych.

Tachimetr

Tachimetr jest podstawowym i niezbędnym narzędziem w pracy geodety. Za jego pomocą zmierzyć można prawie wszystko. Najczęściej wykorzystuje się go do wykonywania pomiarów położenia punktów terenowych, służy mierzeniu kątów poziomych, pionowych oraz odległości. Jest to urządzenie uniwersalne, które charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem dokładności pomiaru.

Zakup tachimetru to bardzo kosztowna inwestycja, zwłaszcza dla początkującego geodety. Ceny tachimetrów zaczynają się od kilku tysięcy za sprzęt używany. Za nowe urządzenie zapłacimy min. 20 tys. zł z wersję podstawową. Wysoce zaawansowany tachimetr, który pozwoli na samodzielną pracę, to wydatek ok. 200 tys. zł – komentuje Łukasz Siderski, właściciel firmy Azymut, świadczącej usługi geodezyjne i kartograficzne.

Geodezyjny odbiornik GPS

To obecnie bardzo popularne urządzenie w pracy geodety. GPS-a używa się do wyznaczania położenia współrzędnych punktów nieruchomych i obiektów ruchomych. Urządzenia GPS charakteryzują się dużą dokładnością, a także automatyzacją pomiarów. Sprzęt ten znacząco skraca czas pracy geodety w terenie oraz podczas analizowania wyników. Dużym plusem jest fakt, że dzięki tym urządzeniom geodeta może wykonywać pomiar bez względu na panujące warunki pogodowe. Ważne są również względy ekonomiczne. Zakup urządzenia GPS to co prawda wydatek w wysokości od 20 do nawet 100 tys. zł, ale inwestycja ta zwraca się w zaledwie kilka miesięcy.

Niwelator

Niwelator jest obowiązkową pozycją na liście wyposażenia każdego geodety, jest bowiem niezbędny na wszystkich inwestycjach budowlanych. Urządzenie służy do wykonywania pomiaru różnicy wysokości pomiędzy danymi punktami w terenie. Znacząco wpływa on na efektywność pracy, przyspieszając i widocznie ułatwiając pracę geodetów. Istnieją różne rodzaje niwelatorów. Największym uznaniem cieszą się niwelatory laserowe, ponieważ nie są skomplikowane w obsłudze i umożliwiają samodzielną pracę. Najpopularniejsze są jednak niwelatory optyczne, ze względu na ich niską cenę.

Teodolit

Teodolit służy do wykonywania pomiarów poziomych i pionowych. Jest tani i bardzo prosty w obsłudze. Wykorzystuje się go głównie na budowach, ale jest to dość mało popularne urządzenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz