Artykuł sponsorowany

Naprawa sterowników samochodowych - najczęstsze usterki

Naprawa sterowników samochodowych - najczęstsze usterki

Współczesne samochody różnią się znacząco od pojazdów obecnych na drogach jeszcze przed dwiema dekadami. Największą różnicą jest fakt, że dzisiejsze auta w dużej mierze stały się urządzeniami sterowanymi za pomocą układów elektroniki. Ma to swoje pozytywne strony, między innymi w kwestii poprawy bezpieczeństwa i komfortu, jednak podobnie jak każdy układ samochody, również sterowniki mogą ulec awariom. Jakie są tego przyczyny?

Jakie zadania pełni sterownik samochodu?

W obecnych czasach nie sposób wręcz wyobrazić sobie nowego samochodu, który nie posiadałby elektronicznego sterownika silnika. Urządzenie to jest bardzo istotnym elementem z punktu widzenia ekonomii jazdy. Za pośrednictwem podłączonych czujników kontroluje on liczne parametry pracy jednostki napędowej, między innymi temperaturę, położenie wału, skład spalin. Na podstawie tych danych ustala skład mieszanki paliwowo-powietrznej oraz moment wtrysku paliwa do cylindrów. Dzięki temu możliwe jest jak najlepsze, oszczędne i ekologiczne użytkowanie paliwa. Ponadto w autach spotyka się sterowniki pomp wtryskowych, skrzyń biegów i inne.

Dlaczego sterowniki się psują?

Przyczyny awarii sterowników można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczają się te zawinione przez producenta, która umieścił w samochodzie wadliwe komponenty. Częściej jednak problemy ze sterownikiem stoją po stronie użytkownika. Co może się do nich przyczynić?

Bardzo częstą przyczyną wadliwego działania sterownika są wszelkiego rodzaju modyfikacje samochodu – mówi przedstawiciel firmy Naprawa Sterowników – Wielu spośród naszych klientów to osoby, które próbowały samodzielnie lub z pomocą niefachowych usługodawców przeprowadzić tuning jednostki napędowej, jednak przy okazji wyrządziły uszkodziły jednostkę. Do nieprawidłowości w działaniu sterowników może dojść również po nieprawidłowym montażu instalacji gazowej.

Do uszkodzenia sterownika może dojść również w wyniku pozornie nie związanych uszkodzeń. Przykładem są niefachowo wykonane naprawy blacharskie. Jeśli w karoserii samochodu powstanie nieszczelność, przedostające się przez nią woda może prowadzić do uszkodzenie elektroniki. Usterki mogą pojawić się również w wyniku prób włamania do auta.

Po czym poznać usterkę sterownika?

Wyróżnić można kilka objawów, które powinni wzbudzić nasze podejrzenie, że sterowniki w naszym samochodzie nie działają jak należy. Do najczęściej obserwowanych należą:

  • Problemy z rozruchem silnika
  • Wysoki poziom spalania przy małych osiągach
  • Nierówna praca silnika

Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na zapalanie się kontrolek na desce rozdzielczej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz