Artykuł sponsorowany

Najważniejsze formalności pogrzebowe

Najważniejsze formalności pogrzebowe

Odejście bliskiej osoby jest zwykle szokiem dla rodziny i przyjaciół. Żałoba to okres, podczas którego godzą się oni z tą wielką stratą. Mimo tego rodzina musi pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności – i to bezpośrednio po śmierci krewnego. Należy udać się w tym celu do urzędów oraz postarać się o odpowiednie dokumenty. Poniżej przypominamy, o czym muszą pamiętać bliscy zmarłego.

Wystawienie karty zgonu

O tym, że bliska osoba zmarła, należy bezzwłocznie poinformować lekarza pogotowia lub też lekarza rodzinnego. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli zgon miał miejsce w hospicjum, zakładzie opiekuńczym, szpitalu – karta zgonu zostanie wtedy wystawiona przez lekarza. Podobna procedura postępowania zostanie zastosowana, kiedy do śmierci doszło w wyniku wypadku. Wtedy kartę taką wydadzą odpowiednie służby.

Wydanie aktu zgonu

Aby zgłosić śmierć członka rodziny i otrzymać akt zgonu, trzeba udać się do urzędu stanu cywilnego. Urząd ten musi znajdować się w tym samym mieście, w którym miał miejsce zgon.

W większości przypadków fakt ten jest zgłaszany przez małżonka lub dzieci zmarłego. Jednak jeżeli był on osobą samotną, mogą to zrobić inni najbliżsi, a nawet powinowaci. W dalszej kolejności są do tego uprawnieni współlokatorzy, osoby obecne w czasie śmierci lub takie, które się o niej dowiedziały. W niektórych sytuacjach o zgonie informuje administrator budynku. Załatwienie aktu zgonu to najważniejsza z formalności pogrzebowych.

Przepisy mówią również o tym, że urząd musi być zawiadomiony o śmierci w ciągu maksymalnie 3 dni od zgonu. Wyjątkiem jest śmierć z powodu choroby zakaźnej. Fakt ten należy wówczas zgłosić w ciągu 24 godzin.

Formalności związane z uzyskaniem zasiłku

Zasiłek pogrzebowy przysługuje szerokiemu kręgowi krewnych zmarłego. Jednak jego załatwienie wymaga udania się do urzędu i wypełnienia wielu dokumentów. Należy udać się odpowiednio do ZUS-u, KRUS-u, MSWiA czy też WBA. Jak nietrudno się domyślić, jest to dla najbliższych dużym ciężarem.

Rodzina po śmierci bliskiej osoby często nie jest w stanie poradzić sobie z ogromną ilością formalności, jakie trzeba załatwić. W zależności od tego, czym zajmował się zmarły, należy udać się odpowiednio do ZUS-u, KRUS-u czy też WBA. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z usług zakładów pogrzebowych, które wyręczą żałobników w tych czynnościach” – mówi pracownik z zakładu Usługi Pogrzebowe „Arka”.

Pracownicy takich zakładów są w stanie uregulować wszystkie kwestie formalne w szpitalach, sanepidzie, hospicjach, domach opieki, a także w konsulatach. Tego rodzaju wsparcie jest nie do przecenienia, kiedy rodzina jest pogrążona w żałobie.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz