Materiał Partnera

Najlepszy przyjaciel człowieka – wychowanie poprzez zrozumienie

Najlepszy przyjaciel człowieka – wychowanie poprzez zrozumienie

O tym, że posiadanie psa jest często rozpoczęciem przyjaźni na całe życie, nie trzeba przekonywać nikogo. Zwierzęta te niejednokrotnie udowadniały już, że wiedzą czym jest lojalność i oddanie. Zdarza się jednak, że podobnie, jak u ludzi, ich zachowanie jest trudne do zrozumienia. Pojawia się agresja, zarówno w stosunku do innych psów, jak i do ludzi. Co zrobić w przypadku, w którym zwierzę w sposób nagły zmienia swoje usposobienie?

Terapia behawioralna

Wychowanie psa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Każdy, kto podchodzi do tego procesu zdroworozsądkowo, wie również, że nie należy to do zadań prostych. Psy posiadają bardzo rozbudowaną psychikę i podobnie, jak u ich właścicieli czasami wystarczy jeden znaczący impuls, aby zachowanie całkowicie się zmieniło. U psów może pojawić się agresja, ataki paniki, czy obsesyjne wręcz znaczenie terytorium. Dla statystycznych właścicieli przyczyny zmiany zachowania są często niezrozumiałe. Co zrobić, aby pies mógł stopniowo wrócić do swojej normalnej kondycji psychicznej? Należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się tym problemem zawodowo. Mowa tu przede wszystkim o behawiorystach. Specjalistyczna terapia polega na dokładnej obserwacji psa w jego naturalnym środowisku. Po jej zakończeniu w zdecydowanej większości przypadków odkrywa się źródło problemów zwierzęcia. Następne działania polegają na wyeliminowaniu czynnika z życia psa poprzez zastosowanie odpowiednich zaleceń.

Ze względu na odpowiedzialność, ryzyko i stopień trudności całego procesu dobrze, aby wykonywały go osoby bardzo doświadczone. Zdecydowanie należą do nich pracownicy Centrum Rapsodia, którzy od wielu lat świadczą skuteczną pomoc wszystkim, którzy borykają się z problemami wychowawczymi psów. Profesjonalne centrum pracy z psem zapewnia przede wszystkim indywidualne podejście do każdego z przypadków, dzięki czemu terapia może być przeprowadzona zarówno sprawnie, jak i efektywnie. Na jaką jeszcze pomoc można liczyć ze strony profesjonalnych behawiorystów zwierzęcych?

Szkolenia dla czworonogów

Aby uniknąć problemów w przyszłości dobrze, jeżeli pies szkolony jest od najmłodszych lat. Jest on wtedy najbardziej podatny na naukę. W ofercie specjalistycznych centrów można znaleźć m.in. psie przedszkole. Panel ten skierowany jest do szczeniąt, które w bardzo łatwy sposób mogą nauczyć się prawidłowego chodzenia na smyczy. Ich właścicielom udzielane są porady dotyczące odpowiedniego żywienia, utrzymywania czystości oraz roli zabawy w życiu psa.

Dla starszych czworonogów przygotowane są osobne ćwiczenia. Po zakończeniu takiego kursu psy będą umiały wykonywać podstawowe polecenia. Mowa tu o popularnych komendach takich jak stój, siad, noga, waruj lub zostaw. Szkolenie to ma na celu zwiększenie roli komunikacji werbalnej pomiędzy psem a właścicielem. Dzięki temu wychowanie zwierzęcia staje się o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz