Materiał Partnera

Najczęstsze usterki maszyn rolniczych

Najczęstsze usterki maszyn rolniczych

Nawet w niedużych gospodarstwach rolnych, niewielu rolników może pozwolić sobie na sporo wolnych dni w ciągu roku. Aby usprawnić swoją pracę, a tym samym zyskać na czasie, dążą oni do zmechanizowania części swojej działalności. Jednak nawet to nie eliminuje problemów, a często może być ich przyczyną i chodzi tutaj o nierzadkie awarie maszyn rolniczych, które mogą opóźniać proces wytwórczy. Jakie usterki są częste? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Awarie opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze to urządzenia stosowane do rozpylania na rośliny środków nawożących oraz ochronnych. Najczęściej zawodzą w nich przewody, pompy oraz zbiorniki, szczególnie, gdy nie są odpowiednio czyszczone po użyciu konkretnych środków, zwłaszcza na zimę. Preparaty te mogą wówczas się rozwarstwiać, a także zamarzać i doprowadzać do rozszczelnienia poszczególnych elementów.

Awarie kombajnów

Niestety podczas zbiorów w kombajnie może zawieść wiele elementów, głównie ze względu na intensywną eksploatację tego urządzenia. Statystycznie najczęściej awariom ulegają łożyska i paski napędzające. Jak przyznaje Wojciech Pych, właściciel firmy Stok-Truck zajmującej się naprawą maszyn rolniczych, do zużywania się łożysk przyczyniają się głównie wysokie obciążenia, czemu można przeciwdziałać przede wszystkim dzięki dbaniu o dobre oraz regularne ich czyszczenie i następnie smarowanie przeznaczonymi stricte do tego celu preparatami.

Awarie w ciągnikach rolniczych

W każdym gospodarstwie musi znaleźć się również ciągnik rolniczy, który użytkowany jest na wiele różnych sposobów. W tych najbardziej nowoczesnych maszynach stosunkowo często zawodzi skrzynia biegów, która jest bardziej podatna na awarie aniżeli klasyczna, sterowana mechanicznie przekładania. Problemowi temu, aby uniknąć kosztownej naprawy, można przeciwdziałać przede wszystkim dzięki wymienianiu oleju zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to ważne, bowiem olej jest często zanieczyszczany drobnymi ciałami stałymi, które w efekcie przepływu mogą doprowadzać do zacinania się elektrozaworów, a tym samym utraty możności sterowania przekładnią. Wówczas ciągnik jest unieruchomiony na kilkanaście dni, co szczególnie w okresie zbiorów, może doprowadzić do dużych opóźnień lub konieczności wypożyczania sprzętu.

Usterek maszyn rolniczych można uniknąć przede wszystkim dzięki dbaniu o ich podzespoły, co oczywiście jest bardzo pracochłonne. Jeśli pomimo naszych starań już dojdzie do awarii, zadanie naprawy najlepiej powierzyć doświadczonym w tym zakresie fachowcom, którzy zajmują się stricte tego typu usługami i doskonale znają się na swoim fachu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz