Artykuł sponsorowany

Najczęstsze objawy związane z menopauzą i klimakterium

Najczęstsze objawy związane z menopauzą i klimakterium

Menopauza jest bardzo trudnym, a jednocześnie naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Zazwyczaj występuje u kobiet w wieku pomiędzy 45. a 55. rokiem życia i jest oznaką powstawania zmian hormonalnych w organizmie, które oznaczają zakończenie okresu płodności. Z naszego artykułu dowiesz się na czym dokładnie polega menopauza oraz jakie są jej najczęstsze objawy.

Co oznacza termin menopauza?

Określeniem menopauza opisywana jest ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez rok nie występuje już żadne krwawienie. Zazwyczaj ostatnia miesiączka występuje u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia i zawsze jest dla kobiety bardzo dużym przeżyciem. Nie oznacza to jednak, że przed menopauzą nie ma żadnych sygnałów zbliżającego się końca płodności. Przedtem u kobiet występuje bowiem tzw. zmiana przed zmianą, czyli premenopauza. Pojawia się mniej więcej pomiędzy 40. a 47. rokiem życia i trwa zwykle od 5 do 10 lat. Już wtedy dostrzegalne są pierwsze oznaki bliskiego końca płodności, z powodu obniżenia poziomu hormonów płciowych. Innym związanym z tym zagadnieniem terminem jest termin „okres okołomenopauzalny”.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z portalu internetowego Super Kobiety: Okres okołomenopauzalny powszechnie znany jest jako klimakterium. Jego rozpoczęcie następuje kilka lat przed samą menopauzą i kończy się kilka lat po niej. Zazwyczaj trwa około 10 lat, jednak u różnych kobiet może być dłuższy lub krótszy i przebiegać z różną intensywnością. Niezależnie jednak od tego, zawsze jest to bardzo trudny okres dla kobiety i wiąże się z dużymi problemami z psychiką, dlatego powinny zadbać o to, żeby w tym czasie zapewnić sobie jak najwięcej komfortu.

Jakie objawy są związane z menopauzą i klimakterium?

Negatywne objawy powiązane z klimakterium i menopauzą są przede wszystkim natury psychicznej. U kobiety świadomość, że już nigdy nie będzie mogła urodzić dziecka jest bardzo trudna. Według przeprowadzonych badań ponad ¾ kobiet ma w tym okresie również problemy ze skutkami zachwianej równowagi hormonalnej organizmu. Wiążą się z tym m.in. takie objawy menopauzy, jak drażliwość, bezsenność, uczucie przygnębienia, kłopoty z pamięcią, a u niektórych kobiet również kołatanie serca oraz nagłe uderzenia gorąca. Na szczęście u większość kobiet wszystkie te objawy zanikają wraz z zakończeniem ostatniej miesiączki. Są jednak również kobiety, u których objawy menopauzy trwają dłużej, nawet przez 10-15 lat po menopauzie. W takich przypadkach, dla swojego dobra, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Oceń artykuł (23)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz