Materiał Partnera

Najczęściej zadawane pytania podczas samodzielnego malowania ścian

Najczęściej zadawane pytania podczas samodzielnego malowania ścian

Decydując się na samodzielne odmalowanie ścian, warto dysponować podstawową wiedzą, dzięki której unikniemy najczęściej popełnianych błędów. Zalicza się do nich zazwyczaj nieprawidłowe obliczenie ilości potrzebnej farby, złe zabezpieczenie mebli, a także nierówne nakładanie emulsji na ścianę. Co trzeba wiedzieć, aby nasze mieszkanie wyglądało perfekcyjnie?

Jak zabezpieczamy meble, okna oraz drzwi?

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania sprawi, że będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy związanej ze sprzątaniem po remoncie. Podłogę można pokryć folią malarską lub kilkoma warstwami zwykłych, szarych gazet. Meble najlepiej jest wynieść z malowanego pomieszczenia, a jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy przesunąć je na środek i okryć folią. W ten sposób będziemy mieli dostęp do całej powierzchni wszystkich ścian. Na okna i drzwi trzeba nakleić taśmę malarską. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie używać innych, mocnych taśm, gdyż klej może pozostać na powierzchni ram i futryn.

W jaki sposób należy przygotować ściany do malowania?

Nawet zamalowane odpryski i szczeliny będą widoczne pod warstwą farby, psując cały efekt pracy. Nim przystąpimy do malowania, ściany należy najpierw odpowiednio przygotować. Wszelkiego rodzaju ubytki oraz pęknięcia trzeba zaszpachlować gładzią, wyrównać papierem ściernym i zagruntować. Należy również pamiętać o przemyciu ścian wodą z odrobiną delikatnego detergentu, a następnie pozostawieniu do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Kurz osadzony na powierzchni może negatywnie wpływać na przyleganie nowej warstwy farby.

Jaką farbę wybrać i w jaki sposób ją nakładać?

Wybór farby nie powinien opierać się wyłącznie na jej kolorze. Warto przyjrzeć się również ich właściwościom. Najczęściej stosowane są klasyczne, akrylowe emulsje. Są bardzo wydajne, szybko schną i łatwo się je nakłada. W przypadku łazienek i innych pomieszczeń, w których panuje spora wilgotność, lepiej sprawdzi się nieco droższa – farba lateksowa. Emulsja lateksowa będzie doskonała także do kuchni, gdyż ma wysoką odporność na zmywanie. Farby nakładamy bardzo cienkimi warstwami, a w przypadku, kiedy konieczne jest dwukrotne pokrycie powierzchni, trzeba odczekać, aż poprzednia warstwa całkowicie wyschnie. W przeciwnym razie może się łuszczyć i tracić przyczepność. Ilość potrzebnej farby wyliczamy na podstawie powierzchni ścian, odejmując okna oraz drzwi. Zwykle na pokrycie jednego metra kwadratowego wystarcza 0.08l farby. Na każdym opakowaniu powinna być uwzględniona ewentualna wydajność.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Zakres usług świadczących przez firmy remontowe można znaleźć na ich stronach internetowych, np. zbignieawrent.pl. Ekipy remontowe są przede wszystkim wyposażone w profesjonalne sprzęty (np. elektryczne pistolety natryskowe), które umożliwiają znaczne skrócenie czasu pracy. Decydując się na wynajęcie doświadczonych pracowników, mamy pewność, że ściany zostaną pomalowane prawidłowo, a sami nie musimy martwić się dodatkową pracą.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz