Materiał Partnera

Nagrobek z marmuru czy granitu – jaki wybrać?

Nagrobek z marmuru czy granitu – jaki wybrać?

Przychodzi czas, w którym stajemy przed wyborem jaki nagrobek wybrać. Czy powinien on być bogato zdobiony, ze zdjęciem czy też bez, w jakim kolorze i co najważniejsze z jakiego kamienia. Na wszystkie te pytania pomoże na pewno odpowiedzieć wykwalifikowany pracownik zakładu kamieniarskiego, który wie najlepiej jaki kamień sprawdzi się w miejscu, w którym nasz nagrobek będzie się znajdować. Wybór oczywiście należy do nas.

Marmur czy granit – jaki kamień wybrać?

Na rynku kamieniarskim dostępny jest szeroki wybór kamienia przeznaczonego do produkcji nagrobków i płyt nagrobnych. Dobór kamienia zależy od preferencji zamawiającego, ale ekspozycji nagrobka na światło dzienne czy działanie mrozu. Specjaliści – kamieniarze odradzają wykonanie nagrobków z marmuru. Jest to materiał nieodporny na działanie mrozu oraz wody, czyli nie sprawdzi się w warunkach polskiej zimy czy jesieni.

Zdecydowanie najwięcej osób wybiera nagrobki granitowe, które są znacznie bardziej trwałe. Zdarzają się sytuacje kiedy one pękają, ale jest to bardzo rzadko. Jeśli do tego dojdzie mamy prawo reklamować nagrobek, a firma kamieniarska na pewno go naprawi. Wybierając nagrobek warto wziąć po uwagę jego wielkość. Ma ona wpływ na koszty wykonania. Do wyboru są nagrobki pojedyncze, podwójne oraz większe grobowce rodzinne. W przypadku tych ostatnich sprawdzają się one jeśli mamy liczną rodzinę i chcemy pochować ich obok siebie w jednym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka?

W pierwszej kolejności należy wybrać typ nagrobka. Czy ma on być prosty i skromny, czy przeciwnie bogato zdobiony. W wyborze najodpowiedniejszego modelu na pewno pomogą kamieniarze, którzy znają obowiązujące trendy. Trzeba pamiętać, że wykonanie indywidualnego projektu będzie wiązać się z dłuższym oczekiwaniem na realizację. Projektując nagrobek warto zwrócić uwagę na tablice i napisy. Wykonane metodą kucia liter będą na pewno droższe nić napisy piaskowane lub metalowe, które są przytwierdzane do płyty nagrobka. Na wielu nagrobkach umieszcza się też portrety lub zdjęcia osoby zmarłej, ale ten ornament wymaga większego wkładu finansowego. Obok tablicy można umieścić krzyż lub płaskorzeźbę. Należy pamiętać, że o koszcie ostatecznym będzie decydować rodzaj zdobień, technika ich wykonania oraz wybór materiału, z którego ma być wykonany nagrobek. Koszt może się wahać w przedziale od 3000 złotych do nawet  10 000.

Opracowanie:
Oświęcim, Dąbrówki 9F
tel. 503 109 760
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz