Materiał Partnera

Nagrobek – czym kierować się przy wyborze?

Nagrobek – czym kierować się przy wyborze?

Śmierć jest naturalną koleją rzeczy. Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał pożegnać kochaną przez siebie osobę. Pierwsze dni po stracie bliskiego nie są łatwe – nie dość, że towarzyszy nam ogromny ból i cierpienie, to jeszcze trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych z organizacją pogrzebu. Ważną decyzją jest wówczas wybór odpowiedniego nagrobka. Na co trzeba zwrócić uwagę, sprawdzając ofertę zakładów kamieniarskich?

Działaj zgodnie z prawem

Cmentarze są miejscami szczególnymi – to tutaj zmarli znajdują wieczny odpoczynek, a bliscy mogą modlić się nad miejscem ich pochówku. Dlatego też zarządcy cmentarzy dokładają wszelkich starań, by były otaczane czcią i szacunkiem. Pamiętajcie, że każdy cmentarz posiada swoje wewnętrzne zasady, które regulują m.in. kwestie związane z pochówkiem zmarłych czy innymi wykonywanymi tam czynnościami. Dlatego też przed organizacją pogrzebu niezbędna będzie wizyta u zarządcy cmentarza, który wyda zgodę na odbycie się ceremonii. Zezwolenie jest konieczne również w przypadku budowy nowego pomnika lub remontu starego. Dowiedzcie się również, ile wynosi oplata cmentarna i jakie są dozwolone wymiary nagrobków. Najczęściej na cmentarzach komunalnych urządza się groby ziemne i murowane: zwykłe (na jedną trumnę), pogłębione (na dwie trumny ułożone jedna na drugiej), podwójne lub rozszerzone (na trumny ułożone jedna przy drugiej). Dostępne są także groby urnowe: ziemne, murowane i nisze w kolumbariach.

Jaki kamień na nagrobek jest najlepszy?

Na polskich cmentarzach można dostrzec najczęściej nagrobki zrobione z materiałów takich jak lastriko, konglomerat kwarcowy i kamień naturalny. Na całe szczęście ten ostatni cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jest trwały i niezwykle estetyczny. Jeśli więc pragniecie upamiętnić zmarłego, nie bacząc na koszty, koniecznie wybierzcie kamień naturalny. Najlepszym rozwiązaniem jest granit. To niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia materiał. Nie zostanie zniszczony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne – obfite deszcze czy mrozy. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i daje gwarancję przetrwania wielu lat w nienagannym stanie. Odradzamy natomiast marmur, który nie sprawdza się w polskich warunkach – zbyt szybko ulega korozji przez zmienną pogodę. Pamiętajcie, że na nagrobek warto przeznaczyć większy budżet, niż po zaledwie kilku latach znów inwestować w jego naprawę lub wymianę. Jeśli w dalszym ciągu nie możecie się zdecydować, koniecznie poproście o pomoc doświadczonych kamieniarzy. Usługi kamieniarskie z wielką pasją i zaangażowaniem świadczy firma Janusza Sołtysa w Rzeszowie. Technologia CNC pozwala na realizację najbardziej nietypowych projektów nagrobków i pomników oraz wykonywanie płaskorzeźb w kamieniu. Możecie liczyć również na precyzyjnie wykonany grawer. Oprócz nagrobka warto pomyśleć o dodatkach nagrobkowych. Niezwykle praktyczny może okazać się kamienny wazon połączony z pomnikiem – będziecie mieć pewność, że nie zostanie skradziony. Pomyślcie także o zamontowaniu ławeczki, jeśli jest na nią miejsce. Dzięki temu będziecie mogli spokojnie i w zadumie pomodlić się nad grobem zmarłego.

Opracowanie:
Rzeszów, Świętej Rodziny 7
tel. 731 299 928
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz