Artykuł sponsorowany

Nagrobek – czym kierować się przy wyborze? Podpowiadają specjaliści z Zakładu Kamieniarskiego Andrzej Wardęcki

Nagrobek – czym kierować się przy wyborze? Podpowiadają specjaliści z Zakładu Kamieniarskiego Andrzej Wardęcki

Śmierć jest naturalną koleją rzeczy. Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał pożegnać kochaną przez siebie osobę. Pierwsze dni po stracie bliskiego nie są łatwe – nie dość, że towarzyszy nam ogromny ból i cierpienie, to jeszcze trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych z organizacją pogrzebu. Ważną decyzją jest wówczas wybór odpowiedniego nagrobka. Na co trzeba zwrócić uwagę, sprawdzając ofertę zakładów kamieniarskich? Zobacz, co w tym zakresie oferuje Zakład Kamieniarski Andrzej Wardęcki.

Działaj zgodnie z prawem - kwestia regulacji cmentarnych

Cmentarze są miejscami szczególnymi – to tutaj zmarli znajdują wieczny odpoczynek, a bliscy mogą modlić się nad miejscem ich pochówku. Dlatego też zarządcy cmentarzy dokładają wszelkich starań, by były otaczane czcią i szacunkiem. Pamiętajmy, że każdy cmentarz posiada swoje wewnętrzne zasady, które regulują m.in. kwestie związane z pochówkiem zmarłych czy innymi wykonywanymi tam czynnościami. Dlatego też przed organizacją pogrzebu niezbędna będzie wizyta u zarządcy cmentarza, który wyda zgodę na odbycie się ceremonii. Jak dodaje przedstawiciel Zakładu Kamieniarskiego Andrzej Wardęcki:

Podobne zezwolenie jest konieczne również w przypadku budowy nowego pomnika lub remontu starego. Należy dowiedzieć się, ile wynosi oplata cmentarna i jakie są dozwolone wymiary nagrobków. Najczęściej na cmentarzach komunalnych urządza się groby ziemne i murowane: zwykłe (na jedną trumnę), pogłębione (na dwie trumny ułożone jedna na drugiej), podwójne lub rozszerzone (na trumny ułożone jedna przy drugiej). Dostępne są także groby urnowe: ziemne, murowane i nisze w kolumbariach.

Jaki kamień na nagrobek jest najlepszy?

Na polskich cmentarzach można dostrzec najczęściej nagrobki zrobione z materiałów takich jak lastriko, konglomerat kwarcowy i kamień naturalny. Na całe szczęście ten ostatni cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jest trwały i niezwykle estetyczny. Jeśli więc pragniecie upamiętnić zmarłego, nie bacząc na koszty, koniecznie wybierzcie kamień naturalny. Najlepszym rozwiązaniem jest granit. To niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia materiał. Nie zostanie zniszczony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne – obfite deszcze czy mrozy. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i daje gwarancję przetrwania wielu lat w nienagannym stanie. Odradzamy natomiast marmur, który nie sprawdza się w polskich warunkach – zbyt szybko ulega korozji przez zmienną pogodę. Pamiętajmy, że na nagrobek warto przeznaczyć większy budżet, niż po zaledwie kilku latach znów inwestować w jego naprawę lub wymianę.

Jeśli w dalszym ciągu nie możecie się zdecydować, koniecznie poproście o pomoc doświadczonych kamieniarzy. Usługi kamieniarskie z wielką pasją i zaangażowaniem świadczy Zakład Kamieniarski Andrzej Wardęcki z Łodzi. Swoje usługi oferuje już od 1949 roku, a wieloletnia tradycja i szeroka wiedza przekładają się na jakość wykonania - pracownicy wykonują prace kamieniarskie na najwyższym poziomie. Zakład Andrzeja Wardęckiego zapewnia indywidualne podejście do każdego Klienta - oferujemy nie tylko wykonanie nagrobków, ale zajmuje się także renowacją pomników oraz ich naprawą. Firma przeprowadza renowacje liter na nagrobkach. Oprócz nagrobka warto pomyśleć o dodatkach nagrobkowych. Niezwykle praktyczny może okazać się kamienny wazon połączony z pomnikiem – będziemy mieć pewność, że nie zostanie skradziony. W łódzkim zakładzie kamieniarskim zamówimy także dla rzeźby i portrety w granicie. Warto pomyśleć także o zamontowaniu ławeczki, jeśli jest na nią miejsce. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie i w zadumie pomodlić się nad grobem zmarłego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz