Artykuł sponsorowany

Nadzór archeologiczny przy budowie domu

Nadzór archeologiczny przy budowie domu

Budując dom trzeba wziąć pod uwagę wiele nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich jest nadzór archeologiczny, którym może zostać objęty teren budowy. W jakiej sytuacji możemy się spodziewać ustanowienia takiej formy kontroli? Jak przebiega proces nadzoru archeologicznego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Przekonacie się, że wizyta archeologa nie zawsze oznacza wstrzymanie budowy.

Kiedy jest potrzebny nadzór archeologiczny

Tak naprawdę nadzór archeologiczny jest potrzebny jedynie w przypadku niektórych gruntów. Niemniej jednak, zanim jeszcze rozpoczniemy prace budowlane, należy dokładnie sprawdzić czy teren, na którym planujemy inwestycję, nie wymaga takiego nadzoru. W jaki sposób stwierdza się potrzebę interwencji archeologa? Podstawą takich decyzji mogą być karty AZP. Skrót ten oznacza Archeologiczne Zdjęcie Polski, które jest programem badawczym zapoczątkowanym w 1978 roku. Jest to ewenement na skalę światową. Celem programu był podział obszaru całego kraju na mniejsze kwadraty i określenie, za pomocą badań powierzchniowych, potencjalnych stanowisk archeologicznych.

Ostateczna decyzja odnośnie objęcia nadzorem archeologicznym jest podejmowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ale zanim jeszcze do tego dojdzie warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego gminy przed zakupem działki. Tam znajdziemy wiarygodne informacje, które pomogą nam stwierdzić czy działka, którą się interesujemy może zostać objęta nadzorem.

Czym jest nadzór archeologiczny?

Nadzór archeologiczny obejmuje miejsca, które znajdują się blisko stanowisk archeologicznych i jednocześnie są obarczone prawdopodobieństwem ujawnienia na ich obszarze zabytków lub innych obiektów archeologicznych. Nadzór archeologa ma jednoznacznie potwierdzić lub obalić tą tezę. Prowadzenie prac budowlanych bez nadzoru jest nielegalne. Wiąże się z wysokimi karami finansowymi.

„Warto podkreślić, że nadzór archeologa nie utrudnia w żaden sposób prowadzenia prac. Nie generuje także dodatkowego nakładu pracy.” – podkreśla specjalistka z Pracowni Lux Arche, zajmującej się m. in. nadzorem archeologicznym. Archeolog jest obecny przede wszystkim na etapie „odhumusowania” powierzchni oraz kopania fundamentów. Sporządza on dokumentację fotograficzną oraz stosowne sprawozdanie. Jak pokazuje praktyka w większości przypadków archeolog stwierdza, że na danym terenie nie ma żadnych zabytków. W tej sytuacji prace budowlane mogą być kontynuowane bez przeszkód. W przypadku ujawnienia obiektów archeologicznych Wojewódzki Konserwator Zabytków może podjąć decyzję o wstrzymaniu prac. Wtedy rozpoczynają się tzw. ratownicze badania wykopaliskowe. Dopiero po ich zakończeniu możliwe jest kontynuowanie dalszych robót ziemnych.

Objęcie nadzorem archeologicznym z pewnością nie jest powodem do obaw. Jest to standardowa procedura, która nie wpływa negatywnie na zakres i tempo prac budowlanych. Niemniej jednak prowadzenie prac bez nadzoru  może skończyć się wysokimi karami finansowymi. Warto zatem zadbać o dopełnienie wszelkich procedur w tym zakresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz