Materiał Partnera

Na jakie stanowiska najczęściej aplikują Polacy w Niemczech?

Na jakie stanowiska najczęściej aplikują Polacy w Niemczech?
Emigracja zarobkowa to w dzisiejszych czasach coś zupełnie zwyczajnego. W każdej rodzinie jest ktoś, kto wyjechał do pracy na Zachód, w poszukiwaniu lepszych zarobków. Bardzo częstym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie polskich fachowców, a stawki, jakie można tam otrzymać, są znacznie wyższe niż w Polsce. Jak pracują Polacy w Niemczech?

Nie tylko sezonowo

Szacuje się, że dziś w Niemczech pracuje ponad 350 tysięcy Polaków. Nasi rodacy wyjeżdżają za granicę, by zarobić więcej niż w kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej wyjeżdżano do Niemiec w ramach prac sezonowych – na zbiory szparagów, truskawek lub innych warzyw i owoców. Dziś ta tendencja się zmieniła. Zamiast decydować się na typową pracę sezonową, Polacy coraz częściej ubiegają się o pracę dla wykwalifikowanych rzemieślników – cieśli, hydraulików, dekarzy. Niemcy poszukują wykwalifikowanych fachowców, dlatego Polakom nierzadko udaje się znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Często Polacy pracują też po prostu w firmach budowlanych – nie tylko jako pracownicy fizyczni, ale też coraz częściej jako kierownicy budowy i inżynierowie. Wielu Polaków pracuje też w niemieckich szpitalach, jako personel medyczny: pielęgniarki i lekarze. Najłatwiej znaleźć dobrą pracę, korzystając z usług agencji, takiej jak D&D Personal. Firma zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem pracowników fizycznych – szczególnie cenieni są tacy fachowcy jak np. spawacze czy rzeźnicy.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Niemcy najbardziej potrzebują wykwalifikowanych rzemieślników. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że znajdziemy dobrą pracę, najlepiej będzie zapisać się na kurs, podczas którego zdobędziemy wiedzę i praktyczne umiejętności. Dużym atutem jest też znajomość języka niemieckiego – ważne, by móc się porozumieć, chociaż na poziomie podstawowym. Im lepsza znajomość języka, tym większa szansa na dobrą pracę. Przed wyjazdem warto też poczytać, jakie dokumenty będą nam potrzebne – wiele z nich trzeba będzie przełożyć u tłumacza przysięgłego – warto zrobić to zawczasu, by później uniknąć kłopotów. Najlepiej dokładnie przeczytać oferty pracy i podczas rozmowy z przedstawicielem agencji pracy zagranicznej zadać wszystkie ważne dla nas pytania. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Niemieccy pracodawcy często przygotowują oferty pracy z myślą o Polakach – wiedzą, że tacy pracownicy przeżywają rozłąkę z rodziną, dlatego gwarantują im dobre warunki – z zakwaterowaniem, umową o pracę i prawem do urlopu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz