Artykuł sponsorowany

Na jakie parametry kotła na ekogroszek zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Usługi Ślusarsko-Spawalnicze Gregstal

Na jakie parametry kotła na ekogroszek zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Usługi Ślusarsko-Spawalnicze Gregstal

Ekogroszek, jak sam zresztą przedrostek wskazuje, jest obecnie jednym z najekonomiczniejszych i najbardziej ekologicznych paliw stałych wykorzystywanych na potrzebny ciepłownictwa. Bardzo wysoka kaloryczność oraz niska zawartość siarki sprawiają, iż produkt ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, trzeba jednak wyposażyć się w specjalistyczny piec. Czym zatem kierować się podczas jego zakupu?

Jak określić potrzebną moc?

Oczywiście nie trzeba mieć bardzo dużego doświadczenia w branży budowlanej, aby wiedzieć o tym, że głównym czynnikiem definiującym moc pieca na ekogroszek, jest metraż przestrzeni użytkowej. Nie oznacza to, iż jest to jedyny wyznacznik. Istotną rolę w tym przypadku odgrywają kwestie pośrednio i bezpośrednio związane z termoizolacją budynku. Badania wyraźnie udowadniają, że w przypadku starych niewłaściwie ocieplonych domów do ogrzania 1m2 potrzeba aż 100 W mocy. Jeżeli chodzi o budynki po termomodernizacji, wymagane jest 80 W. Zapotrzebowanie nowoczesnych obiektów wynosi jedynie 60 w na każdy metr kwadratowy.

Wartości te pozwalają inwestorom dokonać wstępnych obliczeń. Biorąc pod uwagę fakt, że średniej wielkości nowy dom ma około 140m2 powierzchni, to do zapewnienia komfortu cieplnego będzie potrzebny piec o mocy około 8 kW. Jeśli jednak inwestorom zależy na zakupie kotła na ekogroszek dwufunkcyjnego, wyposażonego w opcję podgrzewania wody, to do uzyskanych wartości należy doliczyć od 3 do nawet 4 kW – w zależności od zapotrzebowania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaki sterownik wybrać?

Ten odpowiedzialny za sterowanie pracą kotła element dostępny jest w dwóch wersjach. Wszyscy zainteresowani mogą zdecydować się na zakup urządzenia wyposażonego w tzw. sterownik dwustanowy lub automatyczny. Pierwszy z nich umożliwia nam dowolne ustawienie poziomu generowanego ciepła, co przekłada się na wyraźnie wydajniejsze wykorzystanie opału. Jak jednak słusznie zauważają specjaliści firmy Gregstal Usługi Ślusarsko-Spawalnicze prowadzonego przez Grzegorza Wróblewskiego, tego typu sterowniki wymagają sporego doświadczenia w pracy z kotłem, dlatego też  osoby, które nigdy wcześniej nie mieszkały w domu jednorodzinnym, powinny zdecydować się na zakup urządzenia z drugim typem sterownika.

Kotły takie umożliwiają użytkownikowi określenie konkretnych parametrów spalania, takich jak m.in. podmuch, ilość dostępnego powietrza, uzyskiwana temperatura. Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać również o tym, że właściwie dobrany sterownik musi umożliwiać szybkie ustawienie programu oraz podstawowych parametrów, bez konieczności spędzenia kilku godzin nad próbą zrozumienia instrukcji obsługi.

Usługi Ślusarsko-Spawalnicze Gregstal - oferta

Firma Gregstal to producent kotłów centralnego ogrzewania klasy 5, która pomaga klientom w wyborze nowego urządzenia grzewczego do ich domu i oferuje montaż kotłów z podajnikiem na ekogroszek lub pellet - ekologicznego biopaliwa. Oprócz tych instalacji firma sprzedaje i montuje pompy ciepła, w tym modele gruntowe i powietrza, które czerpią darmową energię z otoczenia i przetwarzają ją na moc potrzebną do ogrzania domu lub wody użytkowej. Można podłączyć wszystkie wymienione urządzenia w ramach rządowych dotacji z Programu Mój Prąd i Czyste Powietrze w domu jednorodzinnym. Firma bardzo chętnie pomaga w procesie załatwiania formalności i wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. Ponadto, osoby prywatne, przedsiębiorcy oraz rolnicy planujący podłączenie mikroinstalacji o mocy od 10 kW do 50 kW mogą liczyć na dodatkowe fundusze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz