Materiał Partnera

Na jakich zasadach działa skup surowców wtórnych?

Na jakich zasadach działa skup surowców wtórnych?

Dbanie o środowisko stało się w obecnych czasach absolutną koniecznością. Coraz więcej osób jest świadomych ekologicznie i wykorzystuje produkty, które są przyjazne środowisku. Pojawiają się też firmy i usługi ułatwiające dbanie o środowisko. Również przepisy nakazują segregację odpadów, przez co coraz więcej materiałów jest poddawanych recyclingowi. Jedną z działalności, która przynosi korzyści środowisku oraz gałęziom przemysłu jest skup surowców wtórnych.

Zasady działalności skupu

Zapotrzebowanie na usługi skupu surowców wtórych w Polsce cały czas rośnie. Powodem są zaostrzające się przepisy dotyczące składowania oraz segregacji odpadów. Takie urządzenia jak zepsute lodówki czy sprzęty elektroniczne ze względu na obecność szkodliwych substancji powinny być przechowywane we właściwych warunkach. Zmienia się też nasza mentalność. Zauważamy jak zmienia się otaczający nas świat i jak duży wpływ na te zmiany mamy my sami. Dlatego wielu z nas zmienia przyzwyczajenia i coraz częściej szukamy ekologicznych rozwiązań. Jednym z tych rozwiązań jest oddawanie odpadów do skupu, co pozwala nie tylko chronić środowisko, ale ma też wymierny skutek finansowy. Skup materiałów wtórnych może przyjmować również złom, ale po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na składowanie metali. Dodatkowo teren skupu musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie wystąpiło zagrożenie skażenia okolicznych gruntów.

Zakres działalności skupu

Skup kojarzy się nam najczęściej z możliwością oddania złomu. Jednak zakres działalności skupów jest znacznie bardziej szeroki. Skup złomu zajmuje się nabywaniem odpadów metalowych, ich przetwarzaniem oraz sprzedażą. W ramach działalności skup może prowadzić przyjmowanie stali, stali nierdzewnej, metali kolorowych, złomu żeliwnego oraz akumulatorowego. Niestety, aby któreś z wymienionych tworzyw zostało przyjęte przez pracowników złomu, musi ono być oczyszczone z wszelkich pozostałości, zawartość się w nim znajdująca musi zostać usunięta. Dotyczy to również pozostałości szkła, plastiku i papieru. Skup zajmujący się przyjmowaniem puszek aluminiowych nie przyjmie ich z zawartością. Takie puszki nie nadają się do recyklingu. Dlatego jeśli decydujemy się na oddanie zgromadzone aluminium najpierw należy je oczyścić, a dopiero później udać się do skupu. Warto pamiętać, że każdy rodzaj metalu ma swoją cenę, a pozbycie się zalegającego w domu złomu może stanowić sporty zastrzyk finansowy.

Skup metali zajmuje się też utylizacją. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod obróbki otrzymuje się surowiec, który może zostać ponownie wykorzystany. Wtedy jest on sprzedawany zakładom produkcyjnym lub firmom zajmującym się wykonywaniem elementów z metalu.

Opracowanie:
Wsola, Warszawska 72A
tel. 510 070 068
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz