Artykuł sponsorowany

Na czym polegają nowoczesne usługi kominiarskie?

Na czym polegają nowoczesne usługi kominiarskie?

Zawód kominiarza od dawien dawna jest obdarzany szacunkiem. Według przesądów spotkanie go przypadkowo na ulicy przynosiło szczęście. Nic dziwnego - jego praca może mieć wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Jego głównym zadaniem jest bowiem dbanie o bezpieczeństwo użytkowania kominów. Współczesne kominy nieco różnią się od swoich poprzedników, w związku z tym zmieniły się również w pewnym stopniu usługi kominiarskie.

Przeglądy kominiarskie i czyszczenie przewodów kominowych

Do głównych zadań kominiarza należy czyszczenie przewodów kominowych. Wraz z upływem czasu na przewodach osadzają się różne zanieczyszczenia. W przypadku kominów dymowych są to sadza i smoła, natomiast przewody spalinowe i wentylacyjne są zwykle blokowane przez pajęczyny i ptasie gniazda. Przeglądy kominiarskie skupiają się na czyszczeniu przewodów, sprawdzeniu ich drożności i szczelności, a także ocenie stanu komina.

Frezowanie kominów

Frezowanie to kolejna ważna usługa kominiarska. Polega ono na mechanicznym zwiększeniu średnicy przewodu kominowego i uszczelnieniu odpowiednim wkładem kominowym. Frezowanie jest bezpieczne, nie narusza konstrukcji budynku. Specjaliści polecają ten zabieg w następujących sytuacjach: nieszczelnościach, zmniejszeniu objętości przewodu przez silne zanieczyszczenia, wymianie niektórych pieców. Zgodnie z przepisami prawa, frezowanie powinno być wykonane wyłącznie przed wykwalifikowaną osobę.

Uszczelnianie kominów

Uszczelnianie kominów jest jedną z kluczowych czynności gwarantującą bezpieczeństwo. Dlaczego? Otóż nieszczelny komin przepuszcza do domu niebezpieczne substancje, np. dwutlenek węgla. Ich obecność może spowodować zadymienia i zaczadzenia. Jedną z metod uszczelniających jest szlamowanie kominów. Polega ono na zaaplikowaniu do komina specjalistycznej masy, odpornej na działanie wysokiej temperatury i ścieranie. Metoda jest skuteczna, jej wykonanie trwa jeden dzień, a komin nadaje się do użytku po około 36 godzinach.

Montaż wkładów kominowych

Wkład kominowy to swego rodzaju przewód, który specjalista umieszcza wewnątrz komina. Wśród najczęściej używanych wkładów są wkłady ceramiczne, z blachy żaroodpornej i kwasoodpornej. Te elementy najczęściej stosuje się w starych domach, w których jest wysokie ryzyko nieszczelności. Ich montaż warto powierzyć specjalistom, na przykład z firmy Mar Komin usługi kominiarskie Marcin Borowski z Tomaszowa Mazowieckiego.

Odbiory kominiarskie

Kominiarz zajmuje się również tak zwanym odbiorem komina. Jest to nic innego jak sprawdzenie stanu technicznego komina, sprawdzenie zgodności komina z projektem i zgodności materiałów z odpowiednią dokumentacją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz