Artykuł sponsorowany

Na czym polega wyważanie elementów maszyn?

Na czym polega wyważanie elementów maszyn?
Maszyny stosowane w przemyśle, budownictwie czy na potrzeby codziennego życia składają się z elementów, które muszą być niezawodne przez długi czas mimo intensywnej eksploatacji. Zabiegiem, który sprawia, że obrotowe elementy maszyn pracują bez zarzutu i zużywają się powoli, jest wyważanie. Na czym polega wyważanie elementów maszyn i dlaczego jest tak ważne?

Jakie elementy maszyn trzeba wyważać i dlaczego?

Z wyważaniem elementów maszyn spotkał się praktycznie każdy, kto jeździ samochodem. Przy zmianie opon w zakładzie wulkanizacyjnym koło jest nakładane na specjalną maszynę, która dokonuje pomiaru, a następnie, zależnie od potrzeb, pracownik punktu może zamocować ołowiane odważniki. Dlaczego tak się postępuje? Na to pytanie odpowie specjalista z firmy Scanwir:

Niektóre elementy maszyn wykonują ruch obrotowy. Aby całe te układy nie ulegały wypaczeniom i różnego rodzaju odkształceniom, wirujący element musi mieć precyzyjnie wyznaczony środek ciężkości i równomiernie rozłożoną masę. Gdy jedna ze stron jest cięższa, oś obrotu się zmienia, a urządzenie szybko się niszczy. Najłatwiej zaobserwować to na przykładzie wentylatorów. Te źle wyważone hałasują, a ich żywotność jest znacznie krótsza.

Do elementów maszyn, które należy poddawać wyważaniu, zaliczają się te, które wykonują obroty. Są to więc różnego rodzaju koła, wały, wirniki i wentylatory. Na czym polega ich wyważanie?

Jak przebiega wyważanie elementów maszyn?

Do wyważania używa się specjalistycznych urządzeń, czyli wyważarek. Nowoczesne wyważarki mogą pracować nie tylko stacjonarnie w warsztacie, ale też mogą być przenoszone na miejsce pracy wyważanego elementu i tam dokonywać pomiarów w czasie jego funkcjonowania. Wyklucza to konieczność przerywania pracy i pozwala wyważyć element w jego „naturalnych” warunkach, w łożyskach własnych.

W przypadku wyważarek stacjonarnych element musi być zdemontowany i ułożony na urządzeniu pomiarowym, które wprawi go w ruch. W tym czasie dokonywane są pomiary i wskazywane ewentualne nieprawidłowości w rozkładzie masy. Wyważarki mobilne to znacznie lepsze rozwiązanie z punktu widzenia klienta, który potrzebuje usługi wyważania. Nie musi się martwić o demontaż i transport wyważanego elementu, ani nawet wyłączać urządzenia, w którego skład on wchodzi.

Aby wyważanie elementów maszyn dało dobre rezultaty, specjalistyczne urządzenia nie wystarczą. Potrzebni są wykwalifikowani specjaliści: mechanicy, diagności, spawacze, tokarze i inni. Dopiero współpraca nowoczesnych maszyn z doświadczonym fachowcem da spodziewane efekty: cichą i równomierną pracę oraz długą żywotność.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz