Materiał Partnera

Na czym polega windykacja polubowna?

Na czym polega windykacja polubowna?

Jeśli pragniemy odzyskać swoją należność, możemy posłużyć się rozmaitymi metodami. Firmy windykacyjne oferują kilka podstawowych możliwości, rozpoczynając swoje działania od windykacji polubownej, nazywanej czasem także windykacją miękką. Jej sukces leży w interesie zarówno wierzyciela, jak i dłużnika – nie jest ona bowiem konfrontacyjna, a jej celem jest wypracowanie porozumienia pomiędzy stronami.

Windykacja – przekonania kontra rzeczywistość

Spójrzmy prawdzie w oczy: słowa takie jak „komornik”, „egzekucja” czy „windykacja” nie kojarzą się nam pozytywnie. To zrozumiałe – jeśli jesteśmy podmiotem działań firmy windykacyjnej (takiej jak Ga Lex), mamy pewne powody do obaw. Nie powinny być one jednak przesadzone – aby się uspokoić, powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w stosowną wiedzę na temat metod windykowania należności.

Pierwszym etapem tego procesu jest zazwyczaj windykacja polubowna, czyli windykacja miękka. Jest to zasadniczo najszybsza metoda zakończenia sprawy. W wielu przypadkach metoda ta odnosi sukces, dzięki czemu należność trafia do nas bez większych problemów.

Windykacja polubowna traktuje obie strony – dłużnika i wierzyciela – w sposób maksymalnie podmiotowy, pochylając się nad ich problemami i zestawiając je. Nie zawsze dłużnikiem powoduje zła wola – wręcz przeciwnie, w ogromnej liczbie przypadków niewypłacalność wynika z przyczyn niezależnych od osoby obarczonej długiem.

WIndykator stara się zrozumieć położenie dłużnika oraz ocenić jego zdolność do spłacenia należności. Jest to korzystne podejście nie tylko dlatego, że dłużnik ma w nim szansę na polubowne rozwiązanie sprawy, lecz także dlatego, że wierzyciel zyskuje większą szansę na odzyskanie środków. Dlaczego tak się dzieje?

Korzyści wynikające z prowadzenia windykacji polubownej

Dłużnik na drodze windykacji polubownej spotyka się ze zrozumieniem, dzięki czemu umożliwia się mu stanięcie na nogi i odzyskanie płynności finansowej. Korzystając z „twardszych” metod windykacji możemy doprowadzić dłużnika do upadłości, w konsekwencji odzyskując część pieniędzy lub nawet nie odzyskując ich wcale. Umożliwienie osobie, wobec której mamy roszczenia finansowe, prowadzenie dalszej działalności i np. rozłożenie długu na raty jest w konsekwencji znacznie lepszym rozwiązaniem.

Profesjonalne firmy windykacyjne wychodzą naprzeciw swoich klientów, starając się wypracować ugodę, która zadowoli obie strony, dając im poczucie bezpieczeństwa i stabilności w trudnych kwestiach finansowych. Upewnia się także, czy zapisy ugody zostały wprowadzone w życie, nadzorując ten proces i w razie potrzeby naciskając na dłużnika.

Opracowanie:
Gdynia, pl. Górnośląski 21 lok. 3
tel. 58 668 02 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz