Materiał Partnera

Na czym polega transport drobnicowy towarów?

Na czym polega transport drobnicowy towarów?

Transport drobnicowy w Polsce jest bardzo popularny, a jego stosowanie jest dzisiaj jednym ze źródeł optymalizacji czasowych i finansowych, dla tysięcy przedsiębiorstw wymagających szybkiego przewozu towarów, bez konieczności wynajmu całej powierzchni naczepy. Warto jednak wiedzieć, że logistyka tego typu transportu, jest znacznie bardziej złożona, niż w przypadku przewozów całościowych. Nie każda firma przewozowa podejmuje się zatem tego typu działań.

Co kryje się pod terminem transportu drobnicowego?

Transport drobnicowy to nic innego, jak przewóz ładunków o różnych kształtach i wielkościach. Różnią się one również systemami zabezpieczającymi, a także opakowaniami, co jest związane z tym, iż mogą one pochodzić z różnych gałęzi przemysłu. W przewozach tego typu, naczepa nie jest zatem ładowana tylko jednym rodzajem towarów, ale nawet kilkudziesięcioma różnymi. To zaś wymaga posiadania wysokich kompetencji załadunkowych i rozładunkowych. Największym wyzwaniem transportu drobnicowego, jest dzisiaj bowiem szeroko pojęta logistyka.

Logistyka w transporcie drobnicowym

W transporcie drobnicowym najważniejszym elementem jest logistyka i cały proces zarządzania tranzytem towarów. Istotne jest dokładne obliczenie obciążeń naczepy tak, aby ładunki pod względem kształtów, gabarytów, a także swojej masy, były rozmieszczone stosunkowo równomiernie. Wpływa to bowiem na zarówno szybkość jazdy, jak i na bezpieczeństwo towarów. Do kolejnych trudności logistycznych transportu drobnicowego zalicza się sposób oznakowywania ładunków należących do danych klientów, a także ustalanie zoptymalizowanej czasowo i finansowo trasy przejazdu. Najlepsze firmy branżowe, aby zatem w sposób kompleksowy i profesjonalny, a przede wszystkim terminowy realizować zlecenia, wykorzystują nowoczesną technologię – mowa między innymi o specjalistycznych, komputerowych systemach logistycznych. Takie dla usprawnienia swojej pracy posiada m.in. grupa transportowa ZIBI, która świadczy różny rodzaj transportu, od 6 do 24 ton.

Zalety transportu drobnicowego

Transport drobnicowy jest dzisiaj bardzo ważny zarówno w tranzycie towarów na terenie kraju, jak i całej Europy. Wykorzystywany jest również w dziedzinie transportowania intermodalnego, łączącego przewozy lądowe, z morskimi oraz lotniczymi. Ten rodzaj transportu umożliwia dostosowywanie formy przewozowej do potrzeb klientów, co przede wszystkim jest opłacalne pod względem czasowym i finansowym. Możliwy jest zbiorczy załadunek zarówno pakunku paletowego, wiązanego, jak i kontenerowego, co zapewnia bardzo szerokie możliwości – np. transportowanie jednocześnie niewielkich paczek oraz artykułów o niestandardowych wymiarach. Do ważnej zalety należy zaliczyć także znacznie obniżone koszty magazynowania. Przewozy drobnicowe, są zatem szczególnie polecane dla małych i średnich, rozwijających się firm handlowych, czy produkcyjnych. 

Opracowanie:
Sieradz, Jana Pawła II 51 lok. 2
tel. 601 390 780
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz