Materiał Partnera

Na czym polega termomodernizacja budynków?

Na czym polega termomodernizacja budynków?

Termomodernizacja budynków to coraz bardziej popularna usługa. Jest to powszechnie stosowany sposób na zwiększenie efektywności energetycznej danego obiektu – jest to bardzo ważne w różnego rodzaju placówkach, na przykład w nowoczesnych ośrodkach medycznych. Termomodernizacja, jak sama nazwa wskazuje, to modernizacja izolacji cieplnej budynku. Między innymi taki zabieg sprawia, że budynek staje się nowocześniejszy, a jednocześnie zmniejsza koszty zużycia ciepła.

Koszty utrzymania różnych budynków użyteczności publicznej, w tym budynków medycznych bywa bardzo wysoki. Modernizacja izolacji cieplnej pozwala na zoptymalizowanie tych kosztów – zmniejszają się koszty ogrzewania budynków zimą, a także chłodzenia ich latem.

Kiedy zachodzi potrzeba termomodernizacji budynków?

Nie każdy właściciel danego ośrodka czy budynku zdaje sobie sprawę z tego ile strat ciepła przynosi jego budynek. Warto dokładnie przemyśleć kwestię inwestycji w termomodernizację. W przestrzeni miejskiej co krok możemy napotkać na budynki, które nie należą już do nowoczesnych, ale z których nie warto jeszcze rezygnować – często w takich budynkach powstają ośrodki medyczne i inne placówki. Wystarczy kilka drobnych inwestycji w taki budynek, by móc go unowocześnić i przystosować do współczesnych oczekiwań społecznych. Jedną z takich inwestycji będzie właśnie termomodernizacja – potrzebna zawsze wtedy, kiedy rachunki za ogrzewanie zimą czy chłodzenie latem są dużo wyższe niż mogłyby być.

Straty ciepła są przyczyną wysokich kosztów, a powodowane są z kolei przez złą izolację przegród zewnętrznych, nieszczelne okna, czy też nieodpowiednią sprawność instalacji grzewczej.

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja polega na ograniczeniu strat ciepła poprze między innymi, usprawnienie dotychczasowej instalacji grzewczej, czy też dodatkowe ocieplenie budynku. Jak informuje ekspert z biura inżynierskiego PROJEKT-MED dla rozpoczęcia właściwych działań w zakresie termomodernizacji, konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Pozwoli to na ukazanie możliwości oszczędzania energii. W zależności od potrzeb termomodernizacja może polegać na wymianie oświetlenia na mniej energochłonne, wymianie stolarki, budowie własnych mikroinstalacji do produkcji energii – kolektorów słonecznych, czy pomp ciepła.

Opracowanie:
Wrocław, Pereca 50 lok. 12
tel. 71 337 19 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz