Artykuł sponsorowany

Na czym polega szlifowanie walców

Na czym polega szlifowanie walców

Obróbka skrawaniem to jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Pozwala na precyzyjną i wydajną produkcję różnego rodzaju form z wielu materiałów, w tym stali, żeliwa i metali kolorowych. Jedną z metod obróbki skrawaniem jest szlifowanie. Na czym polega szlifowanie walców?

Szlifowanie walców

Czym jest proces szlifowania walców? Tłumaczy to ekspert z Walcowni Metali Nieżelaznych "Łabędy" S.A.: Szlifowanie zalicza się do obróbki wykańczającej, czyli końcowej fazy obróbki skrawaniem. Celem szlifowania jest uzyskanie wysokiej jakości obrabianego materiału poprzez wygładzenie powierzchni i poprawę geometrii. W trakcie procesu z powierzchni przedmiotu poddanego obróbce usuwane są nierówności. Służy do tego ściernica lub taśma ścierna, która wprawiona w ruch obrotowy zdziera warstwy materiału z obrabianego walca. Do szlifowania twardych powierzchni przedmiotów stalowych, żeliwnych czy z metali kolorowych wykorzystuje się szlifierki. Rezultat uzyskany w trakcie szlifowania zależy od czynników, takich jak rodzaj szlifierki i typ ściernicy, szybkość obracania i stopień ziarnistości. Ze względu na sposób zamocowania przedmiotu obrabianego wyróżniamy szlifowanie kłowe i bezkłowe. W obróbce walców wykorzystuje się szlifierki obu typów.

Szlifowanie kłowe

Metoda ta polega na umieszczeniu poddawanego obróbce walca w specjalnych kłach. Tak zamocowany przedmiot jest szlifowany przez stacje obróbkowe poruszające się wzdłuż niego. Sam walec obraca się, a przesuwające się równolegle ściernice zdzierają jego powierzchnię. Szlifierki kłowe gwarantują wysoką precyzję w zakresie uzyskania pożądanego rozmiaru i gładkości walca. Przy zastosowaniu tego typu szlifierek możliwe jest równoczesne obrabianie powierzchni walcowej, jak i czołowej. Dodatkowo zamontowane wrzeciono pozwala również na szlifowanie otworów.

Szlifowanie bezkłowe

Drugim rodzajem szlifowania walców jest szlifowanie bezkłowe wzdłużne. W tej metodzie walec umieszczany jest na specjalnej prowadnicy i wprawiany w ruch obrotowy przy pomocy tarczy napędzającej. Równocześnie przedmiot styka się ze ściernicą, w wyniku czego następuje szlifowanie jego powierzchni. Technikę tę wyróżnia nieskomplikowane i stabilne podparcie walca, automatyzacja szlifowania, a także wysoka wydajność samego procesu. Szlifowanie bezkłowe może być przy tym nie tylko wzdłużne, ale także poprzeczne, zwane również wgłębnym i wykorzystywane przy obróbce stożków.

Zastosowanie

Szlifowanie walców znajduje wiele zastosowań w procesach technologicznych. Celem szlifowania może być poprawa parametrów chropowatości np. przed zabiegiem chromowania czy miedziowania. Szlifowanie to też sposób na poprawę tolerancji wymiarowej. Wyróżniamy m. in. szlifowanie geometryczne i dekoracyjne, polerowanie i szlifowanie wykańczające walców. Jakie przedmioty są obrabiane tymi metodami? To  przykładowo walce ciśnieniowe, wydłużające, cylindry, walce na gwinty, wały czy osie. Walce szlifowane mogą być wykonane z różnych materiałów, np. miedzi i stopów miedzi, żeliwa czy stali. Szlifowanie walców ma też istotne znaczenie w procesie regeneracyjnym, np. w przemyśle hutniczym, chemicznym czy poligraficznym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz