Materiał Partnera

Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z bardziej uproszczonych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Jego podstawą będzie przychód przedsiębiorcy, bez uwzględniania kosztów. Tego typu forma rozliczania się skierowana jest przede wszystkim do podatników, prowadzących niewielką, najlepiej samodzielną, działalność gospodarczą. Kiedy można skorzystać z tej formy, dowiesz się z poniższego artykułu.

Aby dokonać odpowiednich obliczeń podatkowych, związanych z ryczałtem ewidencjonowanym, należy przede wszystkim prowadzić ewidencję przychodów, obejmującą każdą sprzedaż, związaną z prowadzoną działalnością. Co jeszcze należy wiedzieć?

Dla kogo?

Omawiana forma rozliczania się z podatków przeznaczona jest dla osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie, w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej. Aby móc z niej skorzystać, przychód z działalności nie może przekroczyć 250 000 EUR. Rozliczanie się w formie ryczałtu ewidencjonowanego opłaca się wówczas, gdy przedsiębiorca nie ponosi dużych kosztów uzyskania przychodu, ze względu na znacząco niższe stawki podatku, iż przy ogólnych zasadach. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tej formy, bowiem prawo wyłącza określone podmioty. Będą to apteki, lombardy, niektóre wolne zawody, agencje reklamowe, pośrednictwa finansowego, detektywistyczne, fotograficzne, a także podmioty handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Wysokiej jakości usługi księgowe, związane z obsługą ryczałtu ewidencjonowanego, oferuje swoim klientom renomowane biuro rachunkowe Małgorzaty Lippke. Duże doświadczenie, rozległa wiedza, elastyczne podejście do klientów sprawiają, że biuro to cieszy się wyjątkowo dobra opinią.

Podstawa opodatkowania

Jeśli zdecydowaliśmy się na rozliczanie się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, warto zapamiętać, iż podstawę opodatkowania stanowią przychody, a zatem, zgodnie z artykułem 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.”

Co niemniej ważne, od przychodów możemy odliczyć ulgi podatkowe: opłacone składki ZUS, wydatki na cele rehabilitacyjne, kwoty darowizn, przekazywane na cele pożytku publicznego bądź kultu religijnego, lub wydatki z tytułu używania Internetu, jednak w kwocie nie większej niż 760zł w roku podatkowym.   

Opracowanie:
Rokitki, Tczewska 3
tel. 606 639 029
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz