Materiał Partnera

Na czym polega profilaktyka weterynaryjna

Na czym polega profilaktyka weterynaryjna

Profilaktyka jest szeroką dziedziną medycyny weterynaryjnej. Coraz częściej rozszerza się ją i nazywa całość prewencją, która oznacza nic innego, jak regularne kontrole zdrowia zwierząt domowych u lekarza weterynarii. Sprawdźcie na czym polega profilaktyka weterynaryjna.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Aby wasz pupil był szczęśliwy, należy dbać o jego zdrowie . Jednym z działań, w które powinien zaangażować się jego właściciel jest zapewnienie mu odpowiedniej profilaktyki weterynaryjnej, dzięki której czworonożny przyjaciel może uniknąć wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości.

-Profilaktyka weterynaryjna obejmuje regularne kontrole stanu zdrowia pupila, podawanie leków przeciwpasożytniczych, stosowanie programu sczepień, podawanie dostosowanej odpowiednio diety, a także dbanie o aktywność fizyczną zwierzęcia – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Przychodnię Weterynaryjną ZOO-MED.

Profilaktyka weterynaryjna – na czym polega?

W zakres profilaktyki weterynaryjnej wchodzą różnego rodzaju działania, do których zaliczają się:

  • Odrobaczanie – zabezpieczanie zwierząt domowych przed pasożytami wewnętrznymi, dokonuje się go przez regularne podawanie odpowiednich środków wybranych przez weterynarza. Odrobaczanie jest bardzo istotne, ponieważ pasożyty atakujące zwierzaki mogą przenosić się także na ludzi. Z tego względu odrobaczanie koniecznie trzeba wykonywać co 3 miesiące, a w przypadku podejrzenia zarobaczenia jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza.
  • Szczepienia – dzielą się na zasadnicze i dodatkowe. Te pierwsze otrzymać powinno każde zwierzę domowe, do nich zaliczają się szczepienia przeciwko wściekliźnie (w przypadku psów jest to obowiązkowe szczepienie, które należy wykonywać co rok), nosówce, parwowirozie oraz chorobie Rubatha. W zakres szczepień dodatkowych, zabezpieczających zwierzęta przed różnego rodzaju chorobami, należą m.in. szczepienia przeciwko leptospirozie, herpeswirozie, grzybicy skórnej, białaczce kotów czy kaszlowi psiarniowemu.
  • Zabezpieczanie przed pchłami i kleszczami – to istotna część profilaktyki, która pozwala na uchronienie zwierzaka przed zachorowaniem na groźną chorobę jaką jest babeszjoza.
  • Badania kontrolne – niektóre choroby zwierząt przez długi czas przebiegają bezobjawowo, dlatego warto przyprowadzać swojego pupila na regularne badania kontrolne, takie jak morfologia, biochemia oraz badanie moczu. Pozwolą one na pełne monitorowanie stanu jego zdrowia.

Czy warto?

Profilaktyka weterynaryjna to ważny element, o którym nie może zapominać żaden właściciel zwierzaka domowego. Dzięki niej czworonogi mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i żyć długo u boku swojego ukochanego pana lub ukochanej pani.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz