Materiał Partnera

Na czym polega polimeryzacja posadzek?

Na czym polega polimeryzacja posadzek?

Polimeryzacja podłóg to proces mający zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami, osadzaniem się zabrudzeń oraz przed zarysowaniami. Jej zaletą jest również poprawa wyglądu posadzki, która może stać się połyskująca lub matowa. Czym charakteryzuje się ta metoda, jak jest przeprowadzana oraz jakie narzędzia są niezbędne do jej wykonania? Zapraszamy do lektury.

Co to jest polimeryzacja?

Pojęcie to oznacza chemiczną reakcję polegającą na rozerwaniu wiązań chemicznych i łączeniu elementu z kolejną cząstką, w wyniku czego powstaje polimer mający określone własności fizykochemiczne. Metoda ta sprawdza się również przy zabezpieczeniu podłóg, które dzięki tym reakcjom można uchronić przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

Proces polimeryzacji w praktyce

Aby osiągnąć oczekiwany efekt ochronny, niezbędne jest sumienne stosowanie się do wszystkich procedur procesu polimeryzacji. Pierwszym etapem jest prawidłowe przygotowanie podłogi, którą należy dokładnie zamieść i odkurzyć oraz usunąć plamy z tłuszczu, oleju i innych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstw polimerowych, najczęściej kilku. Podłoga musi być przede wszystkim sucha, duże znaczenie ma również temperatura panująca w pomieszczeniu. Optymalna to około 20oC, przy czym wilgotność nie powinna przekraczać 60%. Warstwy polimerów, które można porównać do folii, nakładane są na krzyż, jednak każdą kolejną nakłada się dopiero wtedy, gdy poprzednia dobrze wyschła. Czas schnięcia warstw zależy od wielu czynników, jednak najczęściej zamyka się w godzinie. Po upływie doby od zaaplikowania wszystkich powłok polimerów, podłogę poleruje się specjalną maszyną, co nadaje je dodatkowy połysk. Ostatnim etapem jest konserwacja powierzchni za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów, również posiadających w swoim składzie polimery.

Jak dbać o podłogę zabezpieczoną polimerami?

Jak przyznaje Lucyna Mogielnicka z firmy Azona świadczącej usługi sprzątające w tym zajmującej się polimeryzacją podłóg, aby posadzka jak najdłużej zachowała swój wygląd, należy prawidłowo o nią dbać. Trzeba przede wszystkim regularnie usuwać z niej luźne zanieczyszczenia (odkurzanie i zamiatanie) i myć ją preparatami o obojętnym pH. Te ostatnie mają duże znaczenie, aby podłoga nie uległa szybkiemu starciu i zmatowieniu.

Jak widać polimeryzacja posadzek to stosunkowo złożony proces, który wymaga zarówno doświadczenia i wiedzy, jak i posiadania przeznaczonych do tego celu środków chemicznych i maszyn. Dlatego też usługę tę warto zlecać doświadczonym w tym zakresie firmom świadczącym usługi sprzątające, które będą gwarantem prawidłowego przeprowadzenia procesu polimeryzacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz