Materiał Partnera

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa firmy?

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa firmy?

Obsługa kadrowo-płacowa firmy, prowadzona przez biuro rachunkowe obejmuje pełen zakres prac kadrowych i płacowych. Szczegółowa lista zadań jest bardzo obszerna. W przeważającej większości przypadków biuro rachunkowe dostosowuje ją do potrzeb konkretnej firmy lub organizacji. W dzisiejszym artykule przedstawimy szczegółowo na czym polega obsługa kadrowo-płacowa i jakie czynności obejmuje.

Obsługa kadrowa

Całokształt działań warto na wstępie podzielić na obsługę kadrową i płacową. W tej pierwszej kategorii można wyróżnić długą listę zadań. Należy w niej uwzględnić przede wszystkim prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz akt osobowych pracowników. Ponadto obsługa kadrowa dotyczy zarządzania całą dokumentacją, w której zawarty jest przebieg zatrudnienia danego pracownika. W tym przypadku biuro rachunkowe odpowiada również za zatrudnianie pracowników w ramach umów cywilnoprawnych oraz prowadzenie działań związanych z rejestracją, wyrejestrowaniem i korespondencją z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Obsługa kadrowa to także prowadzenie rejestru zwolnień lekarskich, rejestru szkoleń BHP czy ewidencji urlopów wypoczynkowych. W ramach obsługi kadrowej odpowiednia jednostka powinna również prowadzić kartotekę pracownika, a także kierować na okresowe badania lekarskie czy też prowadzić działania związane z przedłużeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Co ciekawe biura oferujące obsługę kadrową proponują również działania z zakresu analizy rynku pracy oraz prowadzenia procesu rekrutacji nowych pracowników.

Obsługa płacowa

Obsługa płacowa w dużym zakresie łączy się z usługami kadrowymi. Obejmuje ona przede wszystkim generowanie rozliczeń listy wynagrodzeń lub listy wypłat z tytułu umów cywilnoprawnych. „Ponadto w ramach obsługi płacowej biura podejmują się sporządzenia i prowadzenia pełnej dokumentacji podatkowej. W jej skład wchodzą zarówno miesięczne jak i roczne deklaracje oraz rozliczenia.” – podkreśla specjalista z biura rachunkowego BRIFIKS, które oferuje kompleksową obsługę kadrowo-płacową dla firm.

Obsługa kadrowo-płacowa to bardzo szerokie zagadnienie. Jak pokazuje praktyka może obejmować również działania z zakresu doradztwa podatkowego czy też bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego też biura rachunkowe, które w swojej ofercie posiadają obsługę kadrowo-płacową, zatrudniają szereg specjalistów. Każdy z nich jest odpowiedzialny za odrębny obszar. Każdy z nich posiada stosowne uprawnienia, które upoważniają go do wykonywania określonych działań. Dzięki temu biuro rachunkowe lub księgowe jest w stanie „zapanować” nad wszystkimi szczegółami kadrowymi i płacowymi.

Opracowanie:
Warszawa, Kościuszkowców 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz