Materiał Partnera

Na czym polega nadzór budowlany? Co obejmuje?

Na czym polega nadzór budowlany? Co obejmuje?

Zadaniem nadzoru budowlanego jest kontrolowanie, czy podczas realizacji inwestycji przestrzegane są przepisy. Co dokładnie leży w obowiązkach inspektora? Jak powinniśmy postępować, by nie mieć żadnych problemów z nadzorem budowlanym? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Jakie są zadania nadzoru budowlanego?

Inspektorzy nadzoru budowlanego mają za zadanie kontrolować budowę i użytkowanie różnego rodzaju budynków. Przede wszystkim powinni sprawdzać, czy przestrzegane są obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Nadzór budowlany sprawdza też działanie administracji – czyli organów takich jak starosta lub wojewoda, mających duży wpływ na realizację prawa budowlanego. Poza tym, inspektorzy nadzoru budowlanego są wzywani do badania miejsc katastrof budowlanych. Doświadczonym inspektorem, zajmującym się nadzorem budowlanym, jest Zbigniew Ratajewicz. Poza nadzorem budowlanym, zajmuje się on też oceną stanu technicznego budynków, wdawaniem opinii technicznych i ekspertyz obiektów budowlanych. Warto pamiętać, że istnieją też państwowe i samorządowe organy nadzoru budowlanego – to między innymi inspektor powiatowy, wojewódzki i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Dlaczego nadzór budowlany jest tak ważny?

Zadaniem inwestora budowlanego jest dbanie o to, by realizacja inwestycji budowlanej lub sposób użytkowania budynku nie stanowił zagrożenia dla jego użytkowników. Żeby inwestycja budowlana była realizowana bezpiecznie, musi zostać wykonana z poszanowaniem obowiązującego w Polsce prawa. Współpracując z firmą zajmującą się nadzorem budowlanym już na wczesnym etapie prac budowlanych, możemy przygotować się do nich tak, by zagwarantować jak największe bezpieczeństwo. Na inspektorze, zajmującym się nadzorem budowlanym, spoczywa ogromna odpowiedzialność. Nie może on dopuścić do tego, by budynek wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną został dopuszczony do użytku. Dlatego bardzo ważne jest tu przede wszystkim doświadczenie – nie tylko lata przepracowane w zawodzie, ale także liczba nadzorowanych inwestycji. Najlepiej wybrać sprawdzonego inspektora, polecanego przez dotychczasowych klientów. Pamiętajmy, że inspektor może nakazać nam usunięcie nieprawidłowości, które zostaną przez niego wykryte. Ma on też obowiązek nakazania usunięcia istniejącego w danym obiekcie budowlanym zagrożenia – a my, jako inwestorzy, musimy się do tego zastosować.

Opracowanie:
Kraków, os. Ogrodowe 13 lok. 9
tel. 501 631 307
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz