Artykuł sponsorowany

Na czym polega modernizacja wentylacji?

Na czym polega modernizacja wentylacji?

Nawet najlepszy system wentylacji musi być prędzej czy później zmodernizowany. Modernizacja wentylacji bywa nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna. W tym tekście przybliżymy tę tematykę. Porozmawiamy ze specjalistami, którzy opowiedzą, na czym polega modernizacja wentylacji i kiedy konieczne jest jej przeprowadzenie. Sprawdź, czy Twój system też tego potrzebuje!

Do czego służą systemy wentylacji?

System wentylacji pełni w budynkach – od najmniejszych domków jednorodzinnych po ogromne drapacze chmur – bardzo ważną funkcję. Usuwa z wnętrz zanieczyszczone, „zużyte” powietrze, a dostarcza czystego i świeżego. Jakie czynniki sprawiają, że powietrze wymaga wymiany? Zadaliśmy to pytanie ekspertowi. Jest nim przedstawiciel firmy Comex z Wrocławia.

W dużej mierze za zanieczyszczenie domowego czy biurowego powietrza odpowiadamy my sami. Oddychając, pozbawiamy powietrze tlenu, a dodajemy do niego dwutlenek węgla, który w wyższych stężeniach jest szkodliwy. Po pewnym czasie w niewietrzonym i niewentylowanym pomieszczeniu nie dałoby się żyć – zupełnie dosłownie. Zanieczyszczenia powietrza to także kurz, pyłki, zarodniki grzybów niewidoczne gołym okiem czy rosnąca niekiedy wilgoć. Nie bez znaczenia są także urządzenia elektroniczne, które jonizują powietrze dodatnio.

Kiedy czas na modernizację wentylacji?

Aby wentylacja wyciągała z naszych pomieszczeń zużyte powietrze i dostarczała świeżego, musi być w pełni drożna, sprawna i odpowiednio wydajna. Im większe pomieszczenie i zagęszczenie ludzi, a także więcej sprzętów, tym wyższą skutecznością musi się wykazywać system wentylacji. Dlatego raz na jakiś czas trzeba przeprowadzać modernizację wentylacji. Polega ona na wymianie elementów systemu tak, aby był on odpowiednio sprawny i zapełniał optymalne warunki w pomieszczeniach. Minimalną sprawność wentylacji dla różnych obiektów określają prawo budowlane i przepisy BHP.

Systemy wentylacji starzeją się znacznie szybciej niż budynki. Po pierwsze dlatego, że wciąż powstają nowe, coraz lepsze i wydajniejsze technologie wentylacyjne, a po drugie dlatego, że kanały wentylacyjne to środowisko idealne do rozwoju grzybów i bakterii: ciemne kanały, wysoka wilgotność – to wymarzone warunki do ich rozwoju. Stopniowo też w przewodach gromadzą się zanieczyszczenia i wydajność wentylacji spada.

Modernizację wentylacji należy przeprowadzić wtedy, gdy jest ona przestarzała i nie radzi sobie ze swoimi zadaniami, ale też wtedy, kiedy zmienia się sposób użytkowania pomieszczenia, np. mieszkanie staje się biurem: ludzi i komputerów przybywa, powietrze zużywa się szybciej, a dotychczasowa wentylacja nie jest przystosowana do pracy w takich warunkach.

Modernizacji wentylacji wymagają na ogół budynki zabytkowe. Często jest ona tak stara, że nikt już nie wie, którędy przebiegają kanały. Trzeba więc je znaleźć, poddać inspekcji i unowocześnić.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz