Artykuł sponsorowany

Na czym polega inwentaryzacja przyrodnicza?

Na czym polega inwentaryzacja przyrodnicza?

W momencie, kiedy planuje się działania budowlane na terenach zielonych, np. budowę nowego osiedla mieszkaniowego, albo drogi szybkiego ruchu, należy zbadać stan środowiska naturalnego. Tylko pozytywna ocena umożliwi uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Inwentaryzacja środowiskowa jest niezbędna do prawidłowego zaplanowania budowy tak, aby nie łamała zasad ochrony przyrody.

Specyfikacja inwentaryzacji przyrodniczej

Inwentaryzacja ma za zadanie określić bioróżnorodność danego obszaru, czyli przedstawić spis podstawowych elementów przyrody tam występujących. Stanowi rezultat badań terenowych i studialnych.

Specjalista z firmy ProEkoEkspert, zajmującej się szeroko pojętą ochroną środowiska, mówi: 

Pracownicy przeprowadzający inwentaryzację przyrodnicza wykonują dokładną ekspertyzę fauny i flory. Jednym z zadań jest określenie liczebności poszczególnych grup taksonomicznych, np. grzybów i porostów, bezkręgowców, ryb, ptaków, ssaków, nietoperzy, zbiorowisk roślinnych, albo siedlisk przyrodniczych.

Wszelkie prace nad inwentaryzacją, w tym prowadzenie badań i dokumentacji oraz wykonywanie raportów, mogą wykonywać tylko eksperci w dziedzinie spraw środowiskowych i ekspertyz przyrodniczych. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach, nie mogą zatrudniać w tym celu osób bez kwalifikacji w postaci studiów ukierunkowanych na ochronę środowiska naturalnego lub biologię. Trzeba również posiadać wiedzę na temat aktualnych wymogów technicznych i prawnych dotyczących przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej.

Proces inwentaryzacji

Prace inwentaryzacyjne można podzielić na kilka najważniejszych etapów. Działania zaczynają się od wyznaczenia granic badanego terenu oraz terenów przylegających, czyli tzw. buforu. Następnie pracownik musi zaznajomić się z dostępną dokumentacją i zapoznać się z mapami topograficznymi. Czasami istotny jest nie tylko stan rzeczy, który panuje na chwilę obecną, ale ważna jest też przeszłość miejsca, w którym przeprowadza się inwentaryzację przyrodniczą. W związku z tym, powinno się zapoznać z tłem historycznym obszaru oraz udostępnionymi publikacjami lub artykułami.

Po poznaniu się z terenem badań, można stworzyć szczegółową mapę jego topografii i określić budowę geologiczną. Później, na podstawie zebranych danych o faunie i florze, a także ekosystemach i siedliskach, można udokumentować działania w postaci wykresów – kartogramów oraz zdjęć fitosocjologicznych. Aby raport końcowy inwentaryzacji przyrodniczej był klarowny, można go podzielić osobno na inwentaryzację fauny, flory i przyrody nieożywionej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz