Materiał Partnera

Na czym polega „budowa domów pod klucz”?

Na czym polega „budowa domów pod klucz”?

Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Koszty kupna gotowego domu od dewelopera są podobne do zakupu mieszkania, a nawet bywają niższe. Natomiast budowa indywidualna jest często o wiele droższa. Dom można kupić w stanie surowym – podobnie jak mieszkanie oraz w stanie „pod klucz”. Co oznacza i na czym polega budowa domu pod klucz?

O co chodzi z budową domów pod klucz?

Wiele firm budowlanych w swojej ofercie ma taką usługę, jak budowa domów pod klucz. Twierdzą nawet, że jest to ich podstawowa i standardowa oferta. Jednak hasło jest mocno nadużywane, ponieważ jak się okazuje nie wszyscy dokładnie wiedzą, co tak naprawdę niesie ze sobą określenie budowy domu w takiej wersji. A zadanie wcale nie jest tak proste, jakby mogło się początkowo wydawać. Usystematyzowanie go też jest właściwie niemożliwe. Nie ma też konkretnych przepisów budowlanych ani prawnych, które by podpowiadały, jak ma wyglądać budowa domów pod klucz. Czyli mamy wolną amerykankę? W zasadzie tak, ponieważ realizacja takiego projektu zależy od interpretacji określenia przez firmę budowlaną.

Budujemy dom pod klucz

W sednie tego stwierdzenia leży zadanie, które polega zasadniczo na wykonaniu projektu, postawieniu domu, następnie wykończeniu go, a nawet i umeblowaniu. Tak oddany dom powinien więc nadawać się od razu do zamieszkania. Warto też trzymać się zasady, że  to przyszły właściciel decyduje, jak ma wyglądać wykończenie domu, w którym chce zamieszkać. A często się zdarza, że nie ma on nic w tej sprawie do powiedzenia. Bardzo często budowa domów pod klucz obejmuje również dokładne prace architekta wnętrz.

  • Przed podjęciem decyzji o budowy takiego domu, należy dokładnie uzgodnić ofertę z firmą budowlaną – twierdzi Marcin Piotrowski, który prowadzi firmę remontowo-budowlaną w Czarnej Białostockiej.

Dodatkowe prace wykończeniowe

Niektóre firmy właśnie w ty standardzie oferują tylko stan surowy zamknięty. Otrzymamy więc dom z białymi tynkami i łazienką. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofercie firmy budowlanej i dokładnie wyjaśnić wszelkie wątpliwości jeszcze przed rozpoczęciem samych prac budowlanych. Komfortową i pełną budowę domów pod klucz zazwyczaj stosują przede wszystkim deweloperzy, ale i tutaj zdania są podzielone. Realizacja u dewelopera zazwyczaj jest powtarzalna, na indywidualne zlecenie – nie, właściciel ma więcej do powiedzenia. Budowa pod klucz jest nieco droższa, ale na pewno wygodniejsza, nawet jeśli w perspektywie pozostaną do wykonania drobne prace wykończeniowe.

Opracowanie:
Czarna Białostocka, Żeromskiego 10 lok. 54
tel. 690 555 238
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz