Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie ultradźwiękowe UT oferowane przez firmę Koli Sp. z o.o.?

 Na czym polega badanie ultradźwiękowe UT oferowane przez firmę Koli Sp. z o.o.?

Profesjonalne i szczegółowe badanie materiałów wykorzystywanych w różnego rodzaju konstrukcjach jest niezwykle ważne dla ich bezpiecznego użytkowania. Podstawowymi badaniami w tym zakresie są badania nieniszczące wykonywane przez firmę Koli Sp. z o.o. Natomiast jako jedno z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych można wskazać badanie ultradźwiękowe. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Czym jest badanie ultradźwiękowe UT?

Badanie ultradźwiękowe to jedna z metod badań nieniszczących, czyli takich, które są nieinwazyjne, nie pozbawiające obiektu jego własności użytkowych. Zaliczają się do grupy objętościowych badań nieniszczących, ponieważ opierając się na zjawisku rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w badanych materiałach, posiadają zdolność wykrywania nieciągłości materiału w jego całej objętości. Fala ultradźwiękowa rozchodzi się w materiale badanego obiektu i następnie odbija się od występujących nieciągłości, obrazując ten fakt na ekranie aparatu. Badanie ultradźwiękowe UT wykonane przez profesjonalną firmę Koli Sp. z o.o. Koli Sp. z o.o. umożliwia uzyskanie obiektywnego wyniku badania, który może być zastosowany jako podstawa do decyzji jakościowych o kwalifikacji obiektu lub dotyczących zakresu remontu podczas eksploatacji.

Badanie ultradźwiękowe UT – charakterystyka

W tego typu badaniach wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, lub inaczej akustyczne, których częstotliwość przekracza 16 kHz (górny próg słyszalności człowieka) i jest niższa niż 100 MHz. Fachowiec z firmy Koli Sp. z o.o., która specjalizuje się w badaniach nieniszczących, wyjaśnia, na czym dokładnie polega badanie ultradźwiękowe UT:

Kluczową rolę w procesie badania odgrywa głowica z przetwornikiem, zazwyczaj  piezoelektrycznym, która pełni funkcje nadajnika i odbiornika. Głowica odpowiada za emisję fal ultradźwiękowych, czyli drgań mechanicznych, do badanego materiału. Po odbiciu od nieciągłości lub kształtu detalu wiązka wraca do głowicy i na ekranie defektoskopu tworzony jest obraz, który podlega interpretacji przez wykwalifikowanego inspektora. Wynik tej interpretacji stanowi podstawę do dalszych decyzji.

Oferowane przez firmę Koli Sp. z o.o. badania ultradźwiękowe UT można dodatkowo podzielić na: proste pomiary grubości, mapowanie grubości, badanie złączy spawanych, odlewów, odkuwek i wyrobów hutniczych, badania ręczne techniką konwencjonalną oraz w pełni lub w części zmechanizowane zaawansowaną techniką Phased Array z pełną rejestracją procesu i wyniku badania.

Gdzie wykorzystywane są badania badanie ultradźwiękowe?

Specyfika badań ultradźwiękowych sprawia, że ich zastosowanie jest bardzo różnorodne. Można wykorzystywać je do: pomiarów grubości, monitorowania uszkodzeń korozyjnych lub erozyjnych oraz do wykrywania różnego rodzaju defektów zlokalizowanych wewnątrz materiału. Ponadto sprawdzają się do badań materiałów takich jak:

  • metale,

  • tworzywa sztuczne i kompozyty,

  • szkło,

  • materiały ceramiczne,

  • betony.

Firma Koli Sp. z o.o. swoje usługi najczęściej świadczy w: energetyce, przemyśle petrochemicznym, chemicznym, celulozowo-papierniczym, metalurgicznym, kolejowym i maszynowym podczas produkcji oraz kontroli końcowej i okresowej konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz