Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając korepetytora?

Na co zwrócić uwagę wybierając korepetytora?

W dzisiejszych czasach uczniowie coraz częściej sięgają po dodatkową pomoc w nauce w postaci korepetycji. Powodem są między innymi duże wymagania nauczycieli w szkole, a także chęć podniesienia oceny z danego przedmiotu w szkole bądź zdobycie nowych umiejętności. Wybierając korepetytora dla swojego dziecka, wielu rodziców staje więc przed nie lada wyzwaniem, zadając sobie pytanie: na co zwrócić uwagę? Czym się kierować przy wyborze i co cechuje dobrego korepetytora?

Wykształcenie i doświadczenie

Przede wszystkim dobry korepetytor musi posiadać odpowiednie umiejętności w dziedzinie nauczania interesującego nas przedmiotu poparte dyplomem ukończenia studiów kierunkowych lub certyfikatami, ale także minimum kilkuletnim praktycznym doświadczeniem w nauczaniu np. w szkole publicznej, prywatnej, szkole językowej (w przypadku języków obcych) lub prowadzeniu prywatnych korepetycji. Da nam to podstawy do zaufania, że dana osoba posiada niezbędną wiedzę oraz zdolności pedagogiczne, a także podstawy dydaktyczne, które można nabyć na studiach lub w praktyce przygotowując się samodzielnie do lekcji i ucząc na własnych błędach. Możemy wtedy czuć się spokojniejsi, że osoba z doświadczeniem będzie czas praktycznych nauk i popełniania błędów miała już raczej za sobą.

Indywidualne podejście i dobrane metody

Doświadczenie i wykształcenie to ważne, aczkolwiek  jedynie podstawowe kryteria. Możemy teraz przejść do kolejnych, jakimi jest indywidualne podejście do ucznia, które w praktyce oznacza umiejętność klarownego wyjaśnienia zagadnień dotyczących danego przedmiotu - między innymi na bazie przykładów, rysunków, które pomagają zwizualizować i lepiej zapamiętać treści oraz dobrania metod i technik dostosowanych do indywidualnych potrzeb ucznia, czyli do jego tempa przyswajania wiedzy, zainteresowań, zdolności, wieku oraz potrzeb i celów (np. nauka do egzaminu, przygotowanie do sprawdzianów, przygotowanie do olimpiady, pomoc w zdaniu do następnej klasy z danego przedmiotu itp.).

Odpowiednie podejście do ucznia

Odpowiednie podejście do ucznia to również bardzo ważna kwestia. Dobry korepetytor powinien być przede wszystkim przyjaźnie nastawiony do ucznia, cierpliwy, życzliwy i zaangażowany. Te cechy sprawią, że uczeń będzie czuł się bardziej komfortowo i lepiej przyswajał wiedzę. Zaangażowanie obu stron jest również bardzo ważne dla owocnych wyników wspólnej pracy.
Jeśli chodzi o inne cechy charakteru, to pamiętajmy, iż nie każdy każdemu przypadnie do gustu. Jedni wolą spokojne osoby, inni energiczne i otwarte. Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Dobrze jest więc umówić się na lekcję próbną bądź rozmowę wstępną, aby sprawdzić, czy dana osoba będzie nam odpowiadać pod każdym względem.

Pozostałe cechy

Dobry korepetytor powinien być także zawsze dobrze przygotowany, zapewniać odpowiednie materiały dydaktyczne (w postaci dobrze dobranych podręczników, kserówek oraz innych przedmiotów dydaktycznych takich jak własna tablica, długopisy, kartki, tabele, rysunki itp.) oraz być punktualny.

Cena

Korepetycje to spory wydatek, więc nie dziwi fakt, iż wielu rodziców szuka jak najtańszych lekcji. Warto jednak mieć na uwadze, iż cena często nie idzie w parze z jakością. Owszem, zdarza się, że nawet doświadczeni, wykwalifikowani, kompetentni i zaangażowani korepetytorzy oferują obniżone stawki ze względu na dużą konkurencję, jednak dobrze jest do sprawy podejść w wyważony sposób.

Gdzie znaleźć dobrego korepetytora?

Jeśli szukają Państwo dobrego korepetytora z matematyki, fizyki lub geografii dla swojego dziecka w wieku 4 - 8 klasa szkoły podstawowej bądź 1 - 4 szkoły licealnej, to polecamy Państwu skorzystanie z usług Korepetytora Iwony Tetkowskiej z Morszczyna, która spełnia wszystkie wymienione w niniejszym artykule kryteria dobrego korepetytora.

Opracowanie:
Bartoszyce, Bohaterów Warszawy 31 lok. 57
tel. 608 513 643
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz