Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego?

Na co zwrócić uwagę przy budowie ogrodu zimowego?

Jeśli jesteś właścicielem domu z dużym tarasem, warto pomyśleć o zagospodarowaniu go na ogród zimowy. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć widokiem okolicy w przytulnym pomieszczeniu o każdej porze roku! Aby było to pomieszczenie ciepłe i bezpieczne, trzeba zwrócić uwagę na jego najważniejszy element - szyby.

Co jest ważne przy budowie ogrodu zimowego?

Na ogród zimowy można zaaranżować istniejący już przy domu taras, jak i zbudować go od fundamentów, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca. Niezależnie od podłoża, które posiadamy, ważna jest konstrukcja nadbudowana nad nim. Są firmy, które specjalizują się w trwałej i całościowej zabudowie takiego ogrodu zimowego, na przykład Assko. Są one w stanie stworzyć całą konstrukcję, spójną z bryłą budynku i odpowiadającą naszym potrzebom. Firmy takie oferują także poszczególne elementy, które możemy złożyć sami, takie jak zadaszenia czy okna. To te ostatnie, a w zasadzie znajdujące się w nich szyby, są podstawowym i najważniejszym elementem ogrodu zimowego, od którego będzie zależeć jego funkcjonalność, temperatura i estetyka.

Jakie okna wybrać?

Jeśli chodzi o okna do ogrodów zimowych, szkło, z którego wykonana jest konstrukcja jest bardzo ważne. Ma nas ochronić przed gradem lub na przykład przed spadającymi gałęziami, a także pomóc w dostosowaniu temperatury wewnątrz do naszych potrzeb. Stosuje się w nich przede wszystkim szyby zespolone. Oznacza to, że są zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Różnią się one między sobą współczynnikiem przenikania ciepła (U), a także zastosowaną na nich powłoką lub ich barwieniem. W tym pierwszym przypadku szyby dzielą się na:

  1. Zespolone szyby jednokomorowe, o współczynniku U=1,1-1,3W/(m2*K).
  2. Zespolone szyby dwukomorowe, o współczynniku U=0,6-0,8W/(m2*K).

To od nas zależy, czy zdecydujemy się na grubsze szyby, czy na dodatkowe ogrzewanie oraz jakiego typu rośliny będziemy w takim ogrodzie hodować. Jeśli będą to rośliny tropikalne, a my planujemy zaprojektować oranżerię, warto pomyśleć o szybach dwukomorowych. Jeśli w tym pomieszczeniu planujemy postawić zwykłe domowe kwiaty doniczkowe, wystarczą szyby jednokomorowe.

A co z barwą szyb?

Jeśli chodzi o szyby, ważne jest, aby posiadały powłokę refleksyjną. Dzięki temu promienie słoneczne będą się od niej odbijały, nie tworząc nam latem przydomowej szklarni, w której będzie nieprzyjemnie przebywać w upalne dni. Innym rozwiązaniem jest montaż rolet lub zastosowanie barwionego szkła. Warto poradzić się w tej sprawie ekspertów, którzy dobiorą szyby do naszych potrzeb, a także do panujących na danym terenie warunków atmosferycznych czy dostępu do światła słonecznego. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się widokiem swojego ogrodu i okolicy przez cały rok, niezależnie od pogody na zewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz