Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę podczas murowania?

Na co zwrócić uwagę podczas murowania?

Nawet, jeśli zatrudniamy ekipę najlepszych murarzy, warto zwrócić na kluczowe elementy w trakcie murowania. Dopilnowanie ich prac i uchronienie w newralgicznych momentach przed popełnieniem najczęstszych błędów, jest zawsze z korzyścią dla inwestora. Jeśli podczas murowania zdarzą się pomyłki, może to skutkować zarysowaniami, a nawet pęknięciami ścian, które wpływają na ich parametry i w konsekwencji bezpieczeństwo czy comiesięczne rachunki. Jakie pomyłki są najczęstsze?

Złe materiały

Aby murowanie przebiegało pomyślnie, kluczowe jest przygotowanie takich samych materiałów dla murarzy. Jeśli decydujemy się na silikat to nie dodawajmy do niego elementów z ceramiki budowlanej itp. Po pierwsze trudno będzie wybrać zaprawę, która będzie miała odpowiednią przyczepność do różnych tworzyw. Po drugie – gdy ściana zacznie „pracować”, każdy użyty do murowania materiał będzie inaczej reagował na różnice temperatur i wilgoć. Źle dobrane elementy będą się nawzajem osłabiać, zamiast podtrzymywać.

Ta sama zasada tyczy się zaprawy, zbrojenia czy wypełnień. Kupuje się je pod konkretne materiały do murowania, a nie wybiera najtańsze. Oszczędzanie na murowaniu nie ma większego sensu, bo to od niego zależy, jak funkcjonalny pod względem m.in. bezpieczeństwa czy termoizolacji będzie dom.  

Niewłaściwe narzędzia

Narzędzia do murowania muszą być dostosowane do materiałów, które wybrał inwestor. Szukając murarzy, wybierzmy firmę, która posiada nowoczesne narzędzia dające różne możliwości. Do takich należy przedsiębiorstwo "Progres" ze Świebodzina świadczące usługi budowlano-remontowe, w tym właśnie murarskie.

Błąd na starcie

Firmę świadczącą usługi budowlane możemy sprawdzić już na starcie. Na równym, wypoziomowanym podłożu musi ona dokładnie wykonać pierwszą warstwę muru. Jeśli krzywizny będą widoczne po sprawdzeniu poziomicą lub – co gorsza – gołym okiem, to znak, że jak najszybciej musimy szukać nowej ekipy murarskiej! Wszelkie błędy na tym etapie będą rzutować na dalszej pracy.

Pomyłka w przewiązaniu

Mury najczęściej pękają przez źle wykonane przewiązanie murarskie lub jego brak. Wiele pokoleń murarzy znalazło sposób na konkretne ułożenie elementów murowych, aby ściany były stabilne i trwałe. Bez tego spoinowanie nie ma większego sensu, bo i tak konstrukcja się nie utrzyma.

Łączenie z konstrukcją żelbetową

Murarze muszą też wypełniać murem konstrukcję żelbetową. Tutaj może pojawić się bardzo dużo błędów. Należą do nich: niedokładnie wypełniona szczelina podstropowa, brak wykonania przekładki z papy czy folii oraz pominięcie połączenia mur-konstrukcja. Niedopilnowanie tych kwestii będzie skutkowało nie spełnieniem wymagań przeciwpożarowych.

Spoinowanie „byle jak”

Nieodpowiednio wykonanie spoinowanie grozi niszczeniem ściany w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo wpływa także na termoizolacyjność ścian, a więc ich możliwość utrzymania ciepła. Dopilnujmy, by murarze wykonali spoinowanie dokładnie, aby nie narażać się na problemy w przyszłości.

Opracowanie:
Świebodzin, Kolejowa 14 lok. 11
tel. 574 667 097
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz