Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę kupując buty narciarskie?

Na co zwrócić uwagę kupując buty narciarskie?

Wielu narciarzy szusujących po stokach lekceważy znaczenie właściwie dobranego buta narciarskiego. To dość poważny błąd. Praktyka pokazuje, że dobór odpowiednich butów jest nie mniej ważny niż samych nart – być może nawet ważniejszy! Buty są bowiem elementem, który powinniśmy wybierać w pierwszej kolejności. Na co zwrócić uwagę przy zakupie buta narciarskiego?

Wygoda najważniejsza

Buty narciarskie powinny być idealnie dopasowane do stóp. Im lepiej buty leżą na nogach, tym prościej sterować nartami. Zbyt miękkie bądź niestabilne buty skutecznie zmniejszą przyjemność z jazdy, a w skrajnych przypadkach doprowadzą do poważnych upadków, urazów bądź kontuzji. To zasada powszechnie znana, a mimo to wciąż nie zawsze stosowana przez użytkowników nart. Podstawowym grzechem narciarzy jest ubieranie zbyt dużego buta narciarskiego – na siłę spinanego i dociskanego do nóg. Robiąc w ten sposób, działamy sobie na szkodę. Ściśnięta stopa boli i marznie, mecząc się kolejnymi godzinami spędzonymi na stoku.

Jak mierzyć buty?

Jak zatem wybrać idealne buty? Zakupu nie warto dokonywać pochopnie. Buty najlepiej mierzyć rano lub w południe, kiedy stopa jest nieco większa, z uwagi na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Różnica w rozmiarze może wynosić nawet pół numeru! Do mierzenia warto zasiąść w skarpetkach wykorzystywanych do jazdy. Są one specjalnie wyściełane, zabezpieczając przed uciskami, otarciami i zapoceniem stóp. Założone i zapięte buty nie powinny być zbyt ciasne (ucisk, mało miejsca na palce itd.), ale jednocześnie muszą ściśle przylegać – szczególnie na pięcie i w śródstopiu. W razie wątpliwości, wynikających np. ze szczególnych uwarunkowań (wysokiego podbicia, halluksów itp.) warto poprosić o pomoc sprzedawcę. Eksperci profesjonalnych sklepów zaproponują odpowiednie rozwiązanie. We Wrocławiu takim miejscem jest sklep KRAFT SPORT przy ulicy Wyścigowej.

Rodzaje butów narciarskich

Buty narciarskie mogą występować w wielu wariantach. Poza rozmiarem buta należy więc dopasować odpowiedni jego rodzaj. Osoby początkujące powinny zainteresować się butami typu komfort – wygodnymi, miękkimi, idealnymi do spokojnej jazdy. Dla zaawansowanych narciarzy rekomendowane są buty allround, które dzięki twardszej skorupie i większej sztywności pozwalają na lepsze sterowanie nartami w terenie. W zależności od uprawianych aktywności, istnieją też buty do freeride’u/freestyle’uski touru oraz race zawodnicze. Amatorzy narciarskiego szusu powinni wziąć też pod uwagę kryterium płci. Buty damskie różnią się od swoich męskich odpowiedników – mają bardziej miękką skorupę, niższą i szerszą cholewkę oraz wąską piętę. Istotne kryterium stanowi też waga. Osoby cięższe powinny mieć buty z nieco wyższym flexem. Wartość flexu określa sztywność skorupy buta. Im jest ona wyższa, tym większy jest opór odczuwany na goleni. Wyższy flex oznacza też lepszą kontrolę nad nartami, choć przekłada się na pewne ograniczenie zakresu ruchu w stawie skokowym.

Jak widać na przykładach, o wyborze właściwych butów narciarskich decyduje naprawdę wiele kryteriów. Wszystkie należy rozważyć, aby ostateczny wybór był w pełni zadowalający.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz