Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę kupując części zamienne do auta?

Na co zwracać uwagę kupując części zamienne do auta?

Nic nie jest wieczne, więc w nawet najdroższym samochodzie z czasem potrzebna jest wymiana części, która po prostu się zużyła i przestała spełniać prawidłowo swoje funkcje. W jaki sposób najlepiej dokonać zakupu – czy zawsze potrzebujemy mechanika? Czy warto wybierać zamienniki, a może jednak lepiej decydować się na oryginały? Gdzie najlepiej szukać części zamiennych do samochodu i czy opłaca się branie udziału w aukcjach osób prywatnych?

Oddajemy samochód do mechanika

Jeżeli nasza wiedza na temat motoryzacji ogranicza się jedynie do podstaw, które są niezbędne każdemu kierowcy, samochód oddajemy oczywiście w ręce mechanika. Fachowiec oceni, co szwankuje w naszych czterech kółkach i wskaże, jakie części są do wymiany. Powinien podać nam cenę swoich usług oraz dokładnie wyszczególnić, ile z tej kwoty to koszt zakupu części do auta. Dobry i solidny mechanik, który działa już pewien czas na rynku, z pewnością ma wypracowane rabaty w hurtowniach z częściami samochodowymi, jednak nie zawsze będzie chciał się nimi podzielić. Co to oznacza w praktyce? - Rabat mechanika w żaden sposób nie odciąży naszej kieszeni. Możemy więc spróbować znaleźć potrzebną część na własną rękę i być może uda nam się znaleźć korzystniejszą ofertę. Tańsze możemy znaleźć jednak zwykle tylko zamienniki, a przy nich bezwzględnie trzeba zachować zdrowy rozsądek. Na niektórych częściach (np. rozrząd, czy układ hamulcowy) nie warto oszczędzać. 

Zamienniki mogą sprawdzić się wyłącznie wtedy, gdy nie mają one bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu – mówi nam przedstawiciel Centrum Zaopatrzenia Technicznego Polamel z Białegostoku.

Zakup części bez pomocy mechanika

Prawdziwy amator motoryzacji z wymianą niektórych części samochodowych poradzi sobie sam, w zaciszu przydomowego garażu. Wybór potrzebnej części zawsze należy rozpocząć od zerknięcia w dowód rejestracyjny pojazdu. Potrzebujemy nie tylko marki pojazdu, jego typu i modelu, ale także pojemności silnika, roku produkcji, typu nadwozia i rodzaju napędu (np. napęd na wszystkie cztery koła). To zwykle ułatwia poszukiwania, kiedy odwiedzimy sklep stacjonarny z częściami samochodowymi, a także, kiedy będziemy szukać w sklepach internetowych. Jeśli część jest już wymontowana, możemy odczytać z niej numer OEM, czyli unikalny numer części nadany przez producenta i nim posiłkować się przy zakupie.

Zakup części samochodowych powinien być zawsze przemyślany. Zdecydowanie nie warto decydować się na udział w aukcjach osób prywatnych, które oferują części używane na różnego rodzaju portalach. Nie mamy pewności, skąd pochodzą części samochodowe i jak w rzeczywistości wygląda ich kondycja. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są sklepy internetowe z częściami do samochodów, które mają bogatą ofertę elementów od znanych producentów. Sklep, czy hurtownia, zawsze wystawi nam rachunek lub fakturę, a to potwierdzenie bezpiecznego zakupu. Na koniec warto wspomnieć, że w solidnym sklepie z częściami do aut zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, wystarczy telefon i krótka konsultacja.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz