Materiał Partnera

Mrożonki – jeść, czy nie jeść? Cała prawda o mrożonkach!

Mrożonki – jeść, czy nie jeść? Cała prawda o mrożonkach!

Mrożenie jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na konserwację żywności. Dzięki mrożonkom możesz cieszyć się ulubionymi owocami i warzywami nawet w samym środku mroźnej zimy, gdy dostęp do świeżych produktów w warzywniaku jest ograniczony. Czy jednak mrożonki są zdrowe? W ostatnich latach pojawiło się na ich temat wiele mitów – rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Mrożonki są zdrowe

Mrożonki są bardzo wygodne. Dobrze zaopatrzona zamrażarka pozwala na przygotowanie wielu dań, a produkty przechowywane w ujemnej temperaturze zachowują świeżość przez bardzo długi czas. Mrozić można nie tylko większość owoców i warzyw, ale też mięso, ryby, pieczywo, zioła oraz liczne dania gotowe, takie jak zupy, sosy, gulasze, pierogi, knedle, pyzy i wiele innych.

Niektórym wydaje się, że produkty mrożone są pozbawione wielu istotnych wartości odżywczych, a przez to bezwartościowe. Nie jest to jednak prawdą! Mrożenie pozwala na zachowanie większości witamin i minerałów w warzywach czy owocach. Spożywanie mrożonek, szczególnie w okresie zimowym, jest wręcz wskazane. Renomowani producenci mrożonek, tacy jak Agram S.A. Producent mrożonych warzyw i owoców kupują świeże owoce i warzywa, które zamrażają od razu po zebraniu. Dzięki temu mrożonki nie tracą swoich walorów zdrowotnych i smakowych.

Mrożonki to idealny pomysł dla zapracowanych, korzystanie z nich jest bowiem szybkie i łatwe. Warzywa z mrożonek najlepiej przygotowywać na parze. Pozwoli to bowiem na zachowanie ich wartości odżywczych oraz naturalnej konsystencji i smaku. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji, mrożonki coraz częściej charakteryzują się zbliżonymi do świeżych warzyw właściwościami.

Mrożonki warzywne i owocowe – jak wybierać?

Ze względu na to, że mrożeniu można poddawać wiele produktów, nie każda mrożonka będzie tak samo zdrowa. Tak jak w przypadku innych produktów żywnościowych, przy zakupie należy sprawdzić jej skład. Uważać należy szczególnie na mrożone warzywa w mieszankach – na przykład do zup lub tak zwane warzywa na patelnię. Niektórzy producenci dodają do nich tłuszcze trans, przyprawy pełne soli i sztucznych dodatków oraz inne niepożądane substancje. Warto szukać mieszanek, w których składzie znajdują się same warzywa lub owoce. To bowiem jedna z gwarancji wysokiej jakości produktu.

Ważne jest również odpowiednie przechowywanie produktów mrożonych. Niestety, często podczas transportu czy przechowywania w magazynie ulegają one rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu. Takie sytuacje sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów w żywności, wpływając na jej szybsze psucie się. Jak się przed tym bronić? W sklepie łatwo wyczuć przez torebkę, czy warzywa lub owoce w środku są zbrylone w jeden duży kawał lodu, czy sypkie. Zbrylenie oznacza, że produkt najprawdopodobniej uległ rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu, najlepiej więc takiej mrożonki nie kupować.

Opracowanie:
Lublin, Mełgiewska 104
tel. 81 445 25 15
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz