Artykuł sponsorowany

Montaż ustrojów akustycznych krok po kroku

Montaż ustrojów akustycznych krok po kroku
Montaż ustrojów akustycznych pozwala na poprawienie jakości dźwięku w pomieszczeniach. Elementy, które pomagają tłumić zakłócenia dźwięku i wygłuszyć hałas dochodzący z zewnątrz, to m.in. panele, pianki, maty, piramidki i dyfuzory akustyczne. Wykonane są one z różnego rodzaju materiałów, charakteryzują się bogatą kolorystyką oraz różną strukturą. O tym, jak poprawnie zamontować ustroje akustyczne, dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Korzyści z zastosowania ustrojów akustycznych

Ustroje akustyczne są powszechnie wykorzystywane w studiach nagrań, studiach radiowych, salach kinowych oraz salach tanecznych, czyli miejscach, gdzie profesjonalna jakość dźwięku jest bardzo istotna. Coraz częściej zdarza się jednak, że elementy służące do wygłuszenia dźwięków znajdują zastosowanie w biurach, a konkretnie – pomieszczeniach otwartych (tzw. open space), które są miejscem pracy wielu osób. Nieodpowiednie tłumienie oraz niekontrolowane drgania dźwięku w takich miejscach są skutkiem niewłaściwych wymiarów i kształtów pomieszczenia, struktury ścian, podłóg i sufitu, a także znajdujących się wewnątrz przedmiotów, od których odbijane są fale dźwiękowe. Komfort oraz skupienie pracowników na wykonywanych czynnościach można poprawić właśnie poprzez montaż odpowiednich ustrojów akustycznych.

Sposób na montaż ustrojów akustycznych

Jak zabrać się do wykonania tej czynności? Wbrew pozorom montaż ustrojów akustycznych nie jest skomplikowany. Zwłaszcza, że w sklepach dostępne są panele lub maty akustyczne samoprzylepne, co jest dobrą alternatywą dla montażu za pomocą kleju, którego warstwy powinny być równo nałożone na powierzchnię. Wszystkie czynności krok po kroku opisuje instrukcja dołączona do materiałów przez producenta. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.

Ustroje akustyczne są przystosowane do montażu na różnych rodzajach powierzchni – zarówno na ścianach betonowych i z płyty karton-gips, jak i na szkle oraz drewnie. Ich elementy należy przyklejać do suchej, oczyszczonej i odtłuszczonej uprzednio powierzchni. W przypadku użycia kleju montażowego warto sprawdzić, czy powierzchnia nie wchłania preparatu (jeżeli tak – wymaga zagruntowania). Mocowane elementy nie powinny z kolei być wychłodzone, dlatego należy zadbać o odpowiednie ich przechowywanie.

Wracając do klejenia elementów akustycznych, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest właściwe nałożenie kleju na obu powierzchniach – mocowanej i tej, do której będą one przytwierdzone. W ten sposób szybko się on zespoli – tłumaczy sprzedawca firmy MCakustik, która oferuje profesjonalne ustroje akustyczne – panele, maty oraz pianki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz