Materiał Partnera

Monitoring wizyjny w firmie

Monitoring wizyjny w firmie

Coraz większa liczba przedsiębiorców prowadzących działalność w wolnostojących budynkach decyduje się na założenie monitoringu. Pozwala on na kontrolowanie tego, co dzieje się wokół firmy w trakcie jej funkcjonowania jak i poza nią. System kamer rozlokowany na skraju budynku, przy bramie wjazdowej czy drzwiach wejściowych pozwala na kontrolowanie wejść i wyjść pracowników, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Monitoring wizyjny staje się coraz bardziej popularną formą kontrolowania tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie jak i poza nią. Jest on ważny ze względów operacyjnych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z jednej strony monitoring daje możliwość analizy pracy zatrudnionych pracowników, sprawdzania sposobu wykonywania przez nich obowiązków, zachowania w pracy. Daje on możliwość oceny pracowników szczególnie pod względem ich zaangażowania w pracę. Jednak najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Każda firma może stać się obiektem ataku złodzieja lub agresywnego, niezadowolonego klienta. Obecność kamer na terenie firmy studzi negatywne zapały potencjalnych agresorów, co wpływa na zwiększenie się poziomu bezpieczeństwa. Pozwala też w przypadku włamania skuteczniej ująć sprawcę.

Rodzaje kamer wizyjnych

Nieodłącznym elementem każdego systemu monitoringu wizyjnego jest kamera lub zestaw kilku kamer. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oferują kilka rodzajów kamer. Każda z nich jest przystosowana do różnych warunków pracy. Przez to różnią się one od siebie kształtem, rozmiarem oraz zestawem dostępnych funkcji.

Najczęściej wybieraną formą monitoringu w przedsiębiorstwie jest system CCTV. Tworzy on zamknięty układ obiegu telewizji przemysłowej, czyli inaczej dozorowanej. W jego skład wchodzą kamery CCTV, urządzenia rejestrujące, czujniki ruchu, przewody, zasilacze oraz kart sieciowe wraz z mikro serwerami typu „Cloud”. Cechą charakterystyczną telewizji dozorowanej jest to, że posiada ona dwie kategorie – wyjście analogowe oraz wyjście IP. System analogowy jest zwykle bezawaryjny, ale można go wykorzystywać raczej w małych sieciach systemów CCTV. Kamery IP są z kolei stosowane w większych strukturach i często są połączone z innymi inteligentnymi systemami. Kamery IP przez połączenie ich do Internetu charakteryzują się wysoką mobilnością. Niestety częściej niż w przypadku kamer analogowych może dochodzić do awarii urządzenia.

Opracowanie:
Jelenia Góra, al. Wojska Polskiego 50 lok. 3B
tel. 504 386 851
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz