Moje pierwsze akwarium. Poradnik krok po kroku

Moje pierwsze akwarium. Poradnik krok po kroku

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego zwierzęcia. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić ze względu na nieodpowiednie warunki, brak czasu lub alergię na sierść. Pies czy kot wymaga sporej uwagi, więc rozwiązaniem w tym przypadku mogą być rybki. Pielęgnacja akwarium nie sprawia problemów i nie jest czasochłonna. Przeczytaj wskazówki, jak urządzić akwarium.

Jak założyć akwarium?

Dla początkujących zakładanie akwarium może wydawać się skomplikowane. Tymczasem to nic trudnego, trzeba pamiętać tylko o kilku ważnych zasadach. Jeśli chcesz założyć własną hodowlę rybek, zapoznaj się z poradami.

Odpowiednie miejsce

Pierwsza istotna kwestia to wybranie właściwej przestrzeni w mieszkaniu. Miejsce powinno być bezpieczne, dopasowane do wielkości i kształtu akwarium, a przede wszystkim łatwo dostępne, by karmienie czy zmienianie wody nie było kłopotem. Nigdy nie stawiaj akwarium na parapecie, bo może tam być zbyt zimno lub za gorąco.

Warto ustawić akwarium w widocznym miejscu, wtedy stanie się ozdobą pokoju. Możesz wówczas obserwować codzienne zachowania rybek, a goście podziwiać twoją hodowlę. Jeśli zależy Ci na spektakularnym efekcie, pomyśl o wbudowaniu akwarium w ścianie.

Wybór akwarium

Gabaryty akwarium zależą od wielkości i ilości ryb. Większe zbiorniki przekraczające nawet 100 litrów są odpowiednie dla dużych ryb żyjących w licznych grupach. Dla mniejszych rybek wystarczy 30-litrowe akwarium, ale lepiej wybierz prostokątny pojemnik niż małe akwarium kulę.

Zwróć uwagę, z jakiego szkła wykonany jest zbiornik. Szkło powinno być solidne i przejrzyste. Niektórzy producenci oferują akwaria, które charakteryzują się lepszą przezroczystością, co na pewno wpływa na korzystny efekt wizualny.

Pamiętaj, że większy zbiornik może ważyć nawet ponad 150 kg, dlatego pomyśl o specjalnej szafce pod akwarium przystosowanej do dużego obciążenia.

Oświetlenie akwarium

Właściwe oświetlenie jest niezbędne, by rośliny i ryby miały optymalne warunki, a akwarium dobrze wyglądało. Oświetlenie może być zamontowane w pokrywie akwarium lub na zewnątrz.

Jeśli światła będzie zbyt mało lub będzie nieodpowiednie, rośliny zaczną obumierać i zanieczyszczać wodę. By temu zapobiec, zbiornik musi być oświetlony przez minimum 10 godzin na dobę. Specjaliści zalecają, by 100-litrowe akwarium oświetlać żarówką o mocy 50W.

Jakie świetlówki do akwarium są dostępne? W sklepach zoologicznych do wyboru są świetlówki T8 lub T5, przy czym ta druga ma mniejsze wymiary i większą moc. Inne rozwiązanie to wybór oświetlenia LED.

Montaż ogrzewania

Grzałka do akwarium powinna zapewnić temperaturę na poziomie powyżej 20-25 stopni. Niektóre ryby wymagają wyższej temperatury, czyli ok. 30 stopni. Najlepiej wybierz grzałkę z termostatem i nie zapomnij o zamontowaniu termometru, który pozwoli skontrolować temperaturę wody. 

Filtr do akwarium

To niezbędne urządzenie, które usunie niebezpieczne zanieczyszczenia. Możesz wybrać filtr zewnętrzny lub wewnętrzny. Filtr wewnętrzny jest łatwy w montażu i pielęgnacji, jednak wygląda nieestetycznie i zajmuje sporo miejsca. Inna opcja to filtr przelewowy. Nowoczesne filtry zapewniają także napowietrzanie akwarium, więc nie musisz kupować dodatkowych urządzeń.  

Jak widać zakładanie akwarium nie powinno sprawić większych problemów. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to regularna pielęgnacja i czyszczenie akwarium.

Jakie rybki do akwarium wybrać?

Wybór rybek powinien zależeć od gustu, a także być dopasowany do naszych możliwości i wielkości akwarium.

Jeśli decydujesz się na duże akwarium, postaw na mieczyki. To najbardziej popularne rybki akwariowe, które można spotkać w wielu kolorach. Do większego akwarium pasują też gupiki czy welonki.

W mniejszym zbiorniku sprawdzą się bojowniki, które raczej nie lubią towarzystwa innych ryb. Gdy chcesz mieć kilka rybek, ale nie możesz pozwolić sobie na duże akwarium, wybierz neonki, które żyją w większych grupach. Wystarczy im 40-litrowy pojemnik.

Dodatkiem mogą być ślimaki, przez niektórych uważane za szkodniki. Ślimaki w akwarium są pożyteczne, ponieważ pomagają usuwać glony, jednak trzeba kontrolować ich rozmnażanie. 

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Zanim posadzisz rośliny, pamiętaj o kilku zasadach, które sprawią, że roślinność będzie wyglądała estetycznie i mogła odpowiednio rosnąć. Ilość gatunku zależy od wielkości zbiornika, dlatego w mniejszym akwarium warto ograniczyć się tylko do kilku gatunków.

Najpierw wypłucz rośliny i usuń nadgniłe liście, podetnij też korzenie, a zbiornik napełnij częściowo wodą o temperaturze pokojowej. Wysokie rośliny umieść z tyłu, a niskie z przodu, zachowując minimalne odstępy.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy rybki są odpowiednim pomysłem, możesz zastanowić się nad akwarium holenderskim. Tutaj kluczowa jest flora. W akwarium roślinnym najważniejsze są odpowiednio ułożone rośliny w różnych barwach, a z rybek można w ogóle zrezygnować.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz