Materiał Partnera

Miody pitne – niezwykły alkohol, w którym można się rozsmakować

Miody pitne – niezwykły alkohol, w którym można się rozsmakować

Jeśli szukamy tradycyjnego polskiego napoju, powinniśmy spróbować jednego z miodów pitnych. Chociaż od tysięcy lat miody pitne produkowano na całym świecie, to te polskie zawsze cieszyły się szczególnym uznaniem. Dziś szeroki wybór miodów oferują pasieki, które nie tylko trzymają się najlepszych tradycyjnych receptur, ale także eksperymentują z nowymi rozwiązaniami.

Smakuje od wieków

Niewiele jest napojów z taką tradycją jak miód pitny – podobno raczono się nim już 7000 lat przed naszą erą. Ten słodki alkohol wytwarzało się na całym świecie – nasze polskie miody zawsze były niezwykle cenione za swój niepowtarzalny smak i zapach. W średniowieczu miód pitny był u nas popularniejszy niż wino – gęsty i złocisty napój uświetniał uczty wydawane na szczególne okazje. Ceniono go nie tylko za smak, ale także za właściwości lecznicze – pomagał na przeziębienia, zwalczał bakterie i działał jak naturalny antybiotyk. Przez dłuższy czas miód był przez większość konsumentów zapomniany, jednak dziś, dzięki doskonałym pasiekom, które przygotowują go w tradycyjny sposób, powraca, by ponownie podbić nasze podniebienia.  

Rodzaje miodów pitnych

Kiedyś miodem pitnym raczyła się tylko arystokracja, dziś ten wyborny trunek jest dostępny właściwie dla każdego. W Pasiece Jaros Sp. z o.o.  miód pitny powstaje zgodnie z tradycyjnymi recepturami, jednak jej pracownicy nie boją się także eksperymentów. Zgodnie z podstawową recepturą miód pitny powstaje dzięki fermentacji roztworu, na który składa się zwykły miód i woda lub miód i soki owocowe. Czasami do takiej mieszanki dodaje się też zioła i przyprawy korzenne. Od proporcji składników roztworu zależy, jaki rodzaj miodu otrzymamy – jeśli na jedną objętość miodu przypada pół objętości wody, mamy półtoraka, jeśli wody i miodu jest po równo – dwójniaka. Miody, przygotowane na bazie roztworu, w którym wody jest dwa razy więcej niż miodu to trójniaki, a te, które powstają z roztworu, w którym wody jest trzy razy więcej – czwórniaki. Ogólna zasada jest taka, że im więcej jest wody w roztworze, tym miód jest bardziej wytrawny.

Miody pitne w naszej pasiece produkowane są naturalnymi metodami, bez konserwantów, sztucznych dodatków. Ich składniki to nasz najlepszy miód pszczeli oraz zioła i woda. Wybitne walory smakowe miody osiągają w czasie kilkuletniego leżakowania. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi w Polsce wyprodukowaliśmy miód pitny nasycany dwutlenkiem węgla. „Lipiec Perlisty”, bo tak brzmi jego nazwa, to miód dojrzewający kilka lat. Chcąc przypomnieć mu okres młodości, czyli burzliwej fermentacji, poddano go procesowi saturacji – tłumaczy właściciel pasieki Jaros.

Miód pitny ma zwykle od 9 do 18% alkoholu. Na smak miodu wpływać mogą też dodatki, które zostaną dodane do brzeczki – dlatego oprócz miodów naturalnych dostępne na rynku są też miody chmielowe, korzenno-ziołowe i owocowe.

Opracowanie:
Łazisko 46
tel. 44 724 40 73
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz