Artykuł sponsorowany

Mini żurawie podczas budowy Stadionu Narodowego

Mini żurawie podczas budowy Stadionu Narodowego

Oddany do użytku w 2012 roku Stadion Narodowy w Warszawie szybko stał się kolejnym symbolem Polskiej stolicy. Stworzenie tego wyjątkowego obiektu przyczyniło się pośrednio do sukcesu nowej, japońskiej technologii mini dźwigów Maeda w Polsce. Jak splata się historia największego polskiego stadionu z rewolucją w zakresie maszyn stosowanych przez naszą rodzimą branże budowlaną?

Budowa Stadionu Narodowego była olbrzymią inwestycją, której realizacja wymagała sięgnięcia po wiele rozwiązań, niestosowanych dotąd w kraju, a nawet w Europie. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem była, wyjątkowa w skali światowej, operacja big lift, której celem było wzniesienie konstrukcji dachu obiektu.

Przebieg prac na stadionie był na bieżąco monitorowany przez kamery, pochłonął wiele czasu, a zaangażowanych weń było wielu wykonawców. Jednym z przedsiębiorstw, realizujących zlecenie na terenie budowy, była firma MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski z Radomia.

Mini dźwigi Maeda na Stadionie Narodowym

W budowie Stadionu Narodowego brało udział wiele ekip, specjalizujących się w różnych zadaniach. Oprócz pełnowymiarowych dźwigów, niezbędnych podczas wznoszenia głównych elementów  konstrukcyjnych stadionu, niezbędne okazały się też mniejsze urządzenia. Choć mini dźwigi Maeda w tamtym momencie były już dostępne na polskim rynku, dopiero ich premiera na Stadionie Narodowym pozwoliła zaprezentować pełnię możliwości tych wyjątkowych urządzeń.

Małe, zwinne i niezwykle mocne mini żurawie mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości użycia zwykłego dźwigu. Szybka i precyzyjna praca kompaktowych maszyn szybko przykuła uwagę mediów, czuwających nad przebiegiem budowy stadionu. Zainteresowanie wzbudziły nie tylko możliwości, ale też nowoczesny wygląd małych żurawi.

Maeda MC 405 to podnośnik o udźwigu prawie 4 ton. Taka moc maszyny nie byłaby zaskakująca, gdyby nie wymiary i konstrukcja samego urządzenia. Maleńki żuraw (4,980 mm x 1,380 mm x 1,980 mm) podczas pracy przywodzi na myśl mechanicznego pająka (stąd też powszechnie używana nazwa – dźwig pająkowy), a wysokość unoszenia bardzo ciężkich elementów  zdaje  się przeczyć prawom grawitacji.

Mini dźwigi na Narodowym i na twojej budowie

Operatorami mini żurawi podczas budowy Stadionu Narodowego byli wyłącznie pracownicy firmy Pawła Michalczewskiego. Choć w tamtym czasie możliwy był już zakup tych urządzeń, nie wzbudzały one zainteresowania polskich przedsiębiorstw budowlanych. Potencjalni klienci nie byli przekonani do zasadności używania takiego sprzętu, zagadkowa wydawała im się także ich obsługa.

Dlatego początkowo japońskie mini żurawie wykorzystywane były wyłącznie w sytuacjach, gdy developer czy mniejszy inwestor nie widział żadnej innej możliwości realizacji skomplikowanych prac, przy czym maszyny zawsze obsługiwał wynajęty operator. Mazowiecka firma MINI ŻURAWIE w dalszym ciągu oferuje z resztą możliwość wynajęcia dźwigu z operatorem, jednak coraz więcej klientów decyduje się na zakup tych podnośników budowlanych.

Mini żurawie sprawdzają się nie tylko przy wznoszeniu największych budynków, choć niewątpliwie są niezastąpione przy budowie nowoczesnych biurowców, zwłaszcza podczas instalacji szklanych fasad. Maszyny są na tyle lekkie, że mogą być ustawiane na stropach, co pozwala na montaż przeszkleń od wewnątrz. Co ważne, przy zakupie mini dźwigu firma oferuje kompleksowe szkolenie operatorów, co pozwala im na szybkie i bezpieczne opanowanie zasad pracy z podnośnikiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz