Materiał Partnera

Miałeś kolizję? Co teraz? - poradnik postępowania.

Miałeś kolizję? Co teraz? - poradnik postępowania.

Stłuczka bądź inne różnego rodzaju kolizje to norma na każdej drodze. Zazwyczaj w takim przypadku zarówno my jak i osoba kierująca drugim pojazdem może być przez chwilę zdezorientowana lub zdenerwowana. Kiedy już nieco ochłoniemy, to zostaje nam kilka spraw, o które powinniśmy zadbać. W związku z tym podpowiadamy, co należy zrobić w przypadku kolizji drogowej.

Czy kolizja to już wypadek?

Warto pamiętać, iż kolizja sama w sobie nie jest jeszcze klasyfikowana jako wypadek i pierwszym punktem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w przypadku kolizji jest ustalenie czy któraś z osób biorących w niej udział nie uległa żadnemu uszczerbkowi na zdrowiu, ponieważ wtedy klasyfikowane będzie to jako wypadek i obowiązkowo trzeba będzie zawołać na miejsce zdarzenia policję oraz pogotowie. Jeśli jednak nie ucierpiała żadna osoba, a uszkodzeniom uległy tylko pojazdy, wtedy będzie to zwykła stłuczka i w takim przypadku jeśli drugi kierowca nie wykazuje żadnych oznak nietrzeźwości bądź odurzenia narkotykami lub też nie uciekł z miejsca kolizji, to nie ma potrzeby dzwonić po służby mundurowe.

Względy bezpieczeństwa

Kolejną sprawą, o jaką należy zadbać w przypadku stłuczki, jest usunięcie pojazdów na pobocze, bądź gdy stan samochodów nam na to nie pozwala, to należy zabezpieczyć miejsce kolizji poprzez odpowiednie oznakowanie przy pomocy świateł awaryjnych oraz trójkąta ostrzegawczego tak, by nie doprowadzić do kolejnych tego typu wypadków w tym miejscu. Warto także pamiętać o tym, że podczas usuwania samochodu bądź jego elementów z jezdni należy mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Oświadczenie o kolizji drogowej

Następnym punktem, o którym należy pamiętać, jest wypełnienie wraz z drugim kierowcą oświadczenia o kolizji drogowej, które jest bardzo ważne w momencie ubiegania się o odszkodowanie. Tego rodzaju oświadczenia poza danymi osobowymi muszą zawierać także wszelkie informacje o stłuczce, dane pojazdów oraz dane dotyczące ubezpieczenia OC i muszą być wykonane w dwóch egzemplarzach.

Zgłoszenie kolizji w ubezpieczalni

W przypadku nawet najdrobniejszej kolizji kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest skontaktowanie się zarówno ze swoim ubezpieczycielem jak i firmą ubezpieczeniową sprawcy kolizji (jeśli to nie my nim jesteśmy).

Naprawa samochodu

Jeśli kolizja, w której braliśmy udział, jest z winy drugiego kierowcy wówczas mamy możliwość naprawy swojego samochodu za pieniądze ściągane z ubezpieczenia OC sprawcy. Istnieją na to dwa sposoby, z których pierwszym jest określenie strat przez rzeczoznawcę wysłanego przez ubezpieczalnie i przekazanie nam gotówki na dokonanie naprawy. Kiedy zdecydujemy się na opcję z wypłatą odszkodowania, to warto również zadbać o dowody związane ze zdarzeniem takie jak fotografie uszkodzonych pojazdów oraz samego miejsca zdarzenia. Drugim zaś sposobem jest tak zwana naprawa bezgotówkowa, która polega na dostarczeniu samochodu do odpowiedniego warsztatu, wypisaniu upoważnienia oraz późniejszym odbiorze naprawionego pojazdu, ponieważ w takim przypadku profesjonalne serwisy samochodowe takie jak Auto Blacharka Schewe zajmą się wszelkimi formalnościami osobiście, a wypłata odszkodowania kierowana jest bezpośrednio na konto tego serwisu po przekazaniu ubezpieczalni pełnej faktury VAT za naprawę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz