Materiał Partnera

Metody uzdatniania wody

Metody uzdatniania wody

Uzdatnianie wody stało się codziennością. Proces ten polega na oczyszczeniu wody  ze szkodliwych związków i minerałów, które znajdują się w jej składzie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych, a człowiek wykorzystuje ją nie tylko do picia, ale też gotowania czy produkcji. Dlatego woda powinna być bezpieczna, wolna od zanieczyszczeń, które negatywnie mogłyby wpłynąć na zdrowie i kondycję człowieka.

Dlaczego trzeba uzdatniać wodę?

Woda występuje w środowisku w sposób naturalny. Jest bogatym źródłem minerałów, ale ze względu na swoje występowanie jest narażona na szkodliwe działanie człowieka. Do jej obiegu dostają się często szkodliwe substancje, które mogą być groźne dla zdrowia i życia każdego organizmu żywego. Dlatego przed wprowadzeniem do obiegu woda jest uzdatniania przy pomocy specjalnych filtrów.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Uzdatnienie wody to skomplikowany proces. Polega on na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości zgodnego z jej późniejszym przeznaczeniem. Woda może być uzdatniania do celów:

  • komunalnych, czyli jako woda pitna lub wodociągowa wykorzystywana jest między innymi  do przygotowania posiłków czy mycia;
  • przemysłowych, jako woda dla przemysłu spożywczego, ale też do celów grzewczych i chłodniczych;
  • medycyny i farmacji. 

Metody uzdatniania wody

W wodzie obecne są związku pochodzenia naturalnego i substancje, które przedostały się do wody na skutek działalności człowieka. Ta ostatnia niestety przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń takimi substancjami jak azotany, amoniak czy mangan. Z tego powodu uzdatnianie wody stało się koniecznością. Woda ma kluczowe znaczenie dla człowieka, ale też jego działalności. Dlatego dla jej uzdatnienia stosuje się różne metody dostosowane do wymagań jakie wynikają z jej przeznaczenia. I tak do uzdatniania wody stosujemy:

  • filtry mechaniczne – umożliwiają oczyszczenie wody z piasku, rdzy, zawiesin i utlenionych związków żelaza.
  • zmiękczacze wody – przeciwdziałają nagromadzeniu się kamienia w instalacji kanalizacyjnej, urządzeniach mechanicznych jak czajnik elektryczny, pralka, kaloryfery czy sedesy.
  • filtry z węglem aktywnym – usuwają chlor i jego związki pochodne oraz zanieczyszczenia organiczne.

Do innych metod uzdatniania wody należy dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV, która pozwala uniknąć zastosowania środków chemicznych. Dzięki tej metodzie woda nie ma specyficznego zapachu oraz smaku, a wszystkie znajdujące się w niej bakterie i wirusy zostają usunięte. W oczyszczaniu wody stosuje się też odmanganianie i odżelazianie co ma na celu poprawę stanu przejrzystości wody, poprawę zapachu i barwy oraz zmniejszenie ilości żelaza i manganu w jej składzie.

Opracowanie:
Luboń, Przy Autostradzie 9
tel. 501 354 383
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz