Materiał Partnera

Metody obróbki pleksi

Metody obróbki pleksi

Mimo że tworzywo pleksi jest twardsze od drewna, jest materiałem przezroczystym. Z tego względu tak chętnie wykorzystuje się je do produkcji regałów, mebli, a także artykułów reklamowych czy pojemników na śmieci. Zabarwione może służyć do wykonywania przedmiotów dekoracyjnych. Pleksi wymaga jednak specjalnego rodzaju obróbki, aby przyjęło pożądaną formę i rozmiar. Jak się ją wykonuje? Wyjaśniamy.

Pleksi – co to takiego?

Pleksi nazywane jest też szkłem akrylowym lub organicznym. Charakteryzuje się tym, że mimo iż jest sztywne, może być poddawane obróbce termoplastycznej. W pierwotnej formie jest przezroczyste, jednak można je łatwo zabarwić. Jest także materiałem lekkim i dostatecznie wytrzymałym, aby wykonywać z niego krzesła, drzwi czy witryny sklepowe. Ponadto nie szkodzi mu nawet długa ekspozycja na promiennie słoneczne. Dzięki wykorzystaniu specjalnych technik obróbki, można z niego tworzyć dowolne kształty i przedmioty.

Co wykorzystuje się do obróbki pleksi?

W pleksi można wiercić otwory, a także je ciąć. Jednak potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzi oraz umiejętności.

„Pleksi należy obrabiać z użyciem odpowiednich narzędzi, tak by nie dopuścić do punktowego przegrzania w miejscu nawiertów, bądź nadmiernego naprężenia materiału” – tłumaczy ekspert z firmy ULTOM.

Obróbki pleksi lepiej nie podejmować się we własnym garażu. Tylko użycie profesjonalnych narzędzi gwarantuje pożądany efekt. Wykorzystuje się w tym celu wysokiej jakości frezy, piły i wiertarki. Coraz częściej można się także spotkać z wykorzystaniem laserów.

Obróbka laserowa jest niezwykle precyzyjna i pozwala na wykonanie z pleksi nawet niewielkich elementów. Jej zaletą jest także generowanie małej ilości odpadów poprodukcyjnych, takich jak na przykład wióry.

Na czym polega obróbka pleksi?

Właściwie wybrana metoda obróbki pleksi zapewnia możliwość stworzenia produktu zgodnego z pierwotnym projektem.

W tym celu poleruje się na przykład jego krawędzie. Wygładzana i piaskowana może być także powierzchnia pleksi. Wykorzystuje się do tego papier ścierny, a nawet szmatki filcowe – w zależności od zamierzonego efektu. Dzięki takiej obróbce pleksi może stać się tworzywem charakteryzującym się przepuszczalnością światła bliską 100%.

Popularną metodą obróbki pleksi jest termoformowanie. Polega ono na rozgrzaniu tworzywa do odpowiedniej temperatury, a następnie nadaniu mu wybranego kształtu.

Trzeba pamiętać, aby podczas pracy z tym tworzywem zachowywać szczególną ostrożność. Jego odpryski czy wióry mogą być bardzo niebezpieczne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz