Artykuł sponsorowany

Metody obróbki metali

Metody obróbki metali
Nowoczesne technologie i innowacyjne sposoby pracy sprawiają, że możliwości obróbki metali są dziś bardzo szerokie. Przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i umiejętności, surowce bardzo łatwo poddają się przekształceniom. Jakie istnieją sposoby obróbki materiałów metalowych i czym charakteryzują się poszczególne procesy? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Czym jest obróbka metali?

Obróbką metali nazywa się zespół procesów technologicznych, których zadaniem jest transformacja kształtów, wymiarów lub właściwości fizyczno-chemicznych materiałów metalowych.

Zasadniczo, metody obrabiania metali można podzielić na cztery podstawowe kategorie. Są to:

  • obróbka chemiczna
  • obróbka cieplna
  • obróbka mechaniczna
  • obróbka plastyczna

Każda z nich charakteryzuje się różnymi materiałami, źródłami (siła fizyczna, substancja itd.) oraz technologiami wykorzystywanymi w procesie. 

Po co obrabiać metale?

Większość artykułów, z którymi masz do czynienia na co dzień, prawdopodobnie została poddana obróbce. Jak tłumaczy ekspert z firmy Somet:

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że karoseria samochodów, meble oraz artykuły gospodarstwa domowego także podlegają obróbce. Producenci na co dzień wykorzystują te procesy w celu nadania elementom odpowiednich kształtów i właściwości.

Sposoby obróbki

Do najpopularniejszych sposobów obróbki metali można dziś zaliczyć:

  • cięcie gazem (cięcie tlenowe): ta metoda sprawdza się w przypadku rozdzielania niskowęglowych i niskostopowych. Opiera się na działaniu palnika, który wydmuchuje tlen, a wcześniej miksuje go z gazem palnym;
  • cięcie wodą: wysokociśnieniowa energia strumienia wody wywołuje erozję materiału na wyjątkowo wąskim fragmencie. W ten sposób można ciąć zarówno cienkie folie, jak i artykuły o dużej grubości;
  • elektrodrążenie: impulsowe wyładowania elektryczne wywołują erozję materiału. Przedmioty obrabiane pełnią funkcję elektrod. Oddziela się je od siebie dielektrykiem. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w przypadku materiałów trudnoskrawalnych lub takich, które wymagają dużej precyzji;
  • frezowanie: w tym przypadku chodzi o obrabianie materiałów przy użyciu wieloostrzowego narzędzia (frezu) na obrabiarce zwanej frezarką. Frezowaniu poddaje się zarówno metale, jak i inne surowce, np. drewno. Ruch obrotowy wykonywany jest przez frez, a obrabiany przedmiot wykonuje wymuszone ruchy posuwowe. Wyróżnia się frezowanie współbieżne i przeciwbieżne oraz obwodowe i czołowe;
  • szlifowanie: jest to obróbka ścierna wykorzystująca do szlifowania ściernicę, taśmę ścierną lub osełkę. Jest wykorzystywana m.in. do obróbki otworów oraz wałków.

Przyszłość obróbki metali

Wraz z rozwojem technologicznym na rynku pojawiają się coraz to nowsze sposoby obróbki metali. Wykorzystując nowoczesne metody, producenci są w stanie znacznie przyspieszyć i usprawnić cały proces. O najnowsze techniki obróbki i ich zastosowanie warto zapytać specjalistę.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz