Artykuł sponsorowany

Metody czyszczenia wymienników ciepła

Metody czyszczenia wymienników ciepła

Specyficzne warunki, w jakich pracują wymienniki ciepła, sprawiają, że są one bardzo narażone na zanieczyszczenia. Wśród głównych nieczystości, jakie gromadzą się na ich powierzchni, znajdują się kamień, związki wapnia, paramagnetyki i wiele innych. Powstałe osady nie tylko zmniejszają efektywność działania wymiennika, ale też mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Jakie są metody czyszczenia? Podpowiadamy.

Metody czyszczenia wymienników ciepła

Czynności związane z czyszczeniem wymienników ciepła i usuwaniem nagromadzonych osadów mogą wykonywać jedynie wyspecjalizowani fachowcy – najczęściej usługi te świadczą serwisy kotłów grzewczych. Najpopularniejszą metodą usuwania nieczystości jest czyszczenie chemiczne. Polega ono na wtłoczeniu do wnętrza zbiornika silnych środków czyszczących. Ich działanie jest szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale też środowiska. 

Ważne, by wszystkie czynności były realizowane w obiegu zamkniętym – wyjaśnia ekspert z firmy Autoryzowanej Firmy Serwisowej V-SERWIS Pilarski Spółka Jawna. 

Dodaje, że kluczową rolę odgrywa również wysokie ciśnienie. Dzięki niemu osady szybciej się rozpuszczają, a w konsekwencji lepiej odrywają od powierzchni urządzenia.

Warto wyjaśnić, że czyszczenie wymienników ciepła jest przeprowadzane nie tylko w celu usunięcia zanieczyszczeń, ale też zabezpieczenia urządzeń przed działaniem korozji. W procesie tym dochodzi do pasywacji – tworzenia ochronnej powłoki, która pozostaje na powierzchni pomimo kilkukrotnego płukania. Wielokrotne przepłukiwanie wnętrza pozwala dokładnie pozbyć się substancji chemicznej, ale też nieczystości.

Dlaczego czyszczenie wymienników ciepła jest ważne?

Usunięcie osadów, w tym kamienia, pozwala sprawdzić stan urządzenia. Po usunięciu zanieczyszczeń widoczne są różnego rodzaju nieszczelności i ogniska rdzy. W efekcie specjaliści mogą ocenić stan techniczny sprzętu i zdecydować, czy może być bezpiecznie użytkowany dalej, czy też konieczne jest jego wymienienie na nowy.

Czyszczenie wymienników ciepła powinno się odbywać co około dwa lata. Zbyt rzadkie usuwanie zanieczyszczeń może doprowadzić do zmniejszenia efektywności działania wymiennika, a w efekcie zwiększą się koszty ogrzewania nieruchomości. Skrajnymi przypadkami, występującymi w przypadku długotrwałego niedbania o urządzenie, jest uszkodzenie wymiennika. W takiej sytuacji koszty naprawy mogą być niezwykle wysokie, ale konieczny może okazać się również zakup nowego.

Kiedy pora na profesjonalne czyszczenie? Wskazówką może być temperatura spalin wylotowych z kotła – warto sprawdzać ją okresowo. Gdy wymiennik jest zanieczyszczony, zmniejsza się jakość wymiany ciepła od spalin do wody. Wówczas wyprodukowane ciepło w większym stopniu jest kierowane do przewodu kominowego. 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz