Artykuł sponsorowany

Medycyna pracy ochroną zdrowia pracownika

Medycyna pracy ochroną zdrowia pracownika

Większość zawodów jest – w mniejszym lub większym stopniu – szkodliwa. Do wykonywania niektórych zajęć potrzebne są specjalne uprawnienia i spełnienie, zazwyczaj restrykcyjnych, wymogów zdrowotnych. Lekarz medycyny pracy pomoże nam we wszystkich kwestiach łączących zdrowie z miejscem zatrudnienia. Kiedy należy się do niego udać i w czym może nam dokładnie pomóc?

Niezdrowa praca

Środowisko, w jakim wykonujemy nasz zawód, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Wiele czynników składa się na jego pogorszenie, co może wiązać się nawet z typowymi dolegliwościami, tzw. chorobami zawodowymi. Najczęściej słyszy się o nich w kontekście górników, którzy pracując w bardzo trudnych warunkach, narażeni są na schorzenia układu oddechowego. Jednak termin ten nie dotyczy jedynie pracowników fizycznych. Okazuje się, że wiele osób piastujących stanowiska, na których niezwykle istotnym czynnikiem jest czas pracy i szybkość działania, ma problemy ze zbyt dużym obciążeniem spowodowanym stresem. Powoduje to rozmaite problemy z sercem – nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, nawet zawały mięśnia sercowego. W przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się do lekarza. Poradnia Medykan NZOZ posiada zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy działają również w zakresie medycyny pracy. Konsultacja pomoże w ustaleniu przyczyn nieprawidłowości zdrowotnych, postawieniu poprawnej diagnozy i zaleceniu właściwego leczenia.

Specjalne wymagania

Lekarz medycyny pracy pomaga również w przypadku, gdy do wykonywania zawodu potrzebne są niezbędne uprawnienia, związane nieodłącznie ze stanem zdrowia. Jeśli jest to regulowane przepisami, pracownik taki musi posiadać odpowiednią dokumentację medyczną. Osoby chcące wykonywać zajęcie np. w gastronomii, zobowiązane są do wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Pozwala to na zapobieganie chorobom zakaźnym wśród ludzi. Pracownik mający kontakt z pożywieniem, które następnie jest spożywane przez kolejne osoby, musi wykazywać się nienagannym zdrowiem i bardzo sterylnym i higienicznym podejściem do swojego zawodu. Specjalnym typem zajęcia jest również to wykonywane powyżej metra nad poziomem ziemi. Traktowane jako praca na wysokości, wymaga odpowiednich badań, stwierdzających przystosowanie i odporność na takie warunki. Również kierowcy – i to nie tylko ci zawodowi – muszą przejść odpowiednie badania lekarskie. Sprawdza się przede wszystkim stan ich wzroku. W przypadku jakiejkolwiek wady przyszły kierowca zostanie zobligowany do korzystania z okularów lub szkieł kontaktowych. Warto więc wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższa poradnia medycyny pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz