Materiał Partnera

Meble w stylu gdańskim – historyczne piękno we współczesnych wnętrzach

Meble w stylu gdańskim – historyczne piękno we współczesnych wnętrzach

Rozwój przemysłu, który nastąpił w XX w sprawił, że w dziedzinie produkcji mebli, podobnie jak w wielu innych branżach, nastąpił swoisty podział rynku, w wyniku którego pojawiły się dwie odmienne filozofie wytwórczości. Z jednej strony pojawiła się produkcja masowa, z drugiej jednak nadal istniał rynek tworzący meble wyjątkowe, nawiązujące między innymi do stylu gdańskiego, który od lat jest symbolem najwyższej klasy artystycznego rzemiosła meblarskiego.

Czym jest styl gdański         

Wyroby będące wynikiem produkcji masowej otaczają nas niemal z każdej strony. Dotyczy to praktycznie wszystkich sfer naszego życia, w tym także dziedzin takich jak produkcja mebli. Nie da się jednak ukryć, że coraz większa liczba osób poszukuje rzeczy i mebli unikalnych, wytworzonych metodami tradycyjnymi, posiadających tzw. „duszę”. Dlatego też nieustannie rosnącą popularnością cieszą się meble w stylu gdańskim, których produkcją zajmują się wyspecjalizowani rzemieślnicy i firmy takie jak Mebel-Styl. Meble gdańskie to produkt, którego historia sięga XVI w. Sam zaś styl wyrósł na gruncie baroku, któremu mistrzowie gdańscy nadali mu swój niepowtarzalny charakter. Wzornictwo gdańskie ma specyficzną architekturę o masywnych proporcjach i zdobnictwo cechujące się bogatą snycerką, np. szafy mają w nadstawach i drzwiach charakterystyczny sposób listwowania, herby, zdobienia, itp. Podstawowym materiałem z którego wykonuje się tego typu wyroby jest dąb, choć niekiedy wykorzystywano także orzech. Elementy i cechy charakterystyczne mebli gdańskich to przede wszystkim:

  • szafy o wysokich, profilowanych i łamanych gzymsach, tzw. szafy gdańskie,
  • stoły posiadające nogi o formie spiralnej,
  • wysokie oparcia i siedziska krzeseł obijane skórą.

Wyroby tego typu są nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale są również niezwykle wytrzymałe, odporne na ścieranie, obciążenia, zarysowania i inne czynniki zewnętrzne.

Dla kogo meble w stylu gdańskim

Nie da się ukryć, że współczesne meble w stylu gdańskim to nie tylko szafy, stoły i krzesła. Dzisiejsi fachowcy wykonują umeblowanie tego typu praktycznie do wszystkich pomieszczeń. Tak więc styl gdański możemy wprowadzić do salonu lub gabinetu, ale możemy cieszyć się nim także w jadalni, sypialni, a nawet w przedpokoju. Niezaprzeczalnie jednak, tak jak dawniej tak i dzisiaj, są to najczęściej meble dla wymagającego odbiorcy, meble do wnętrz
o wyjątkowym charakterze. Ręcznie rzeźbione meble spodobają się przede wszystkim miłośnikom rękodzieła, kolekcjonerom i koneserom sztuki. Polubią je również te osoby, które do swoich domów szukają zawsze niebanalnych i unikalnych dekoracji. Warto przy tym pamiętać, że chcąc urządzić cały salon, jadalnię czy też gabinet w stylu gdańskim, powinniśmy zarezerwować na taką aranżację więcej przestrzeni. Dzięki temu meble staną się główną ozdobą pomieszczenia i będą kreować atmosferę rodowej siedziby. Doskonałym pomysłem jest również wykorzystanie pojedynczych mebli, które znakomicie sprawdzają się jako ozdoba eklektycznych wnętrz. Niemniej jednak współczesny styl gdański nieustannie ulega przemianom i twórcy mebli rzeźbionych oferują także rozwiązania nawiązujące do stylu gdańskiego, które z powodzeniem sprawdzą się w przypadku mieszkań i domów dysponujących nieco mniejszymi powierzchniami.

Olbrzymie urozmaicenie kształtów i wspaniała dekoracja plastyczna mebli ręcznie rzeźbionych, a także szlachetny surowiec, solidność oraz trwałość wykonania - to wszystko
w oczach użytkowników, zarówno kiedyś jak i współcześnie, uosabia wysoką pozycję społeczną oraz majątkową, a wnętrza czyni eleganckimi, a nawet luksusowymi. 

Opracowanie:
Jonkowo, Lipowa 55
tel. 60 230 91 91
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz