Materiał Partnera

Meble w starym stylu– postaw na wnętrze z duszą

Meble w starym stylu– postaw na wnętrze z duszą

Współczesny rynek meblarski oferuje nam ogromny wybór mebli, które zazwyczaj produkowane są masowo, zdecydowanie częściej pod kątem ilości niż jakości, dla tzw. sieciówek. Niemniej jednak od wielu lat nieustannie rośnie liczba osób, które przy aranżacji swoich domów lub mieszkań rezygnuje z ogólnodostępnych i powtarzalnych rozwiązań na rzecz mebli „z historią”, które swym stylem nadadzą mieszkaniu wyjątkowego charakteru.

Postaw na niepowtarzalny styl

Meble z duszą i w starym stylu to przede wszystkim meble z historią, czyli takie, których nie można kupić w typowym salonie meblowym, oferujących meble nowe, choć niektóre z dostępnych tam rozwiązań mogą być stylizowane na meble w starym stylu. Gdy chcemy kupić prawdziwe meble z duszą warto odwiedzić targi staroci, firmy zajmujące się ich renowacją i sprzedażą, takie jak Esy Floresy Magdalena Denderska lub strony internetowe serwisów aukcyjnych. Często można na tam upolować prawdziwe perełki za stosunkowo niewielkie pieniądze. Niektóre z pewnością będą wymagać renowacji, ale czasem niewielkim nakładem pracy można uzyskać doskonałe efekty i odtworzyć przepiękny rysunek drewna czy intarsję. Warto pamiętać, że przy aranżacji wnętrz już jeden element, np. stół, komoda czy krzesła lub fotele w starym stylu, są w stanie odmienić pomieszczenie i nadać mu wyjątkowy charakter. Na dodatek nie musimy zbytnio przejmować się pojawiającymi się z biegiem lat drobnymi zniszczeniami czy śladami zużycia – w przypadku tego typu mebli nie tylko nie psują tego, jak się one prezentują, ale wręcz nadają meblom dodatkowego charakteru.        
Niemniej jednak podczas tworzenia stylizacji wykorzystującej meble „z historią” należy przede wszystkim unikać przesady. Mieszkanie wypełnione wyłącznie antycznymi meblami oraz innymi starociami, może zacząć przypominać muzeum, a nie miejsce, w którym naprawdę się mieszka żyje. Lepiej by tego typu meble były stylowymi akcentami, które są ukoronowaniem wystroju, ale nie powinny go zdominować.

Nie tylko mebel

Planując wnętrza w starym stylu warto, oprócz doboru mebli, wziąć pod uwagę również kolorystykę ścian. Najlepsze będą kolory klasyczne i neutralne czyli delikatne beże, brązy, stonowane zielenie lub jasne żółcie, gdyż to na ich tle najlepiej prezentować się będą stylowe meble. Można jednak czasem ”zaszaleć”, a co za tym idzie niekiedy mile widziane są też akcenty intensywnych barw, które ożywiają przestrzeń i ją uwspółcześniają lub tapety w retro wzory czy odsłonięta cegła. Zazwyczaj również w tym przypadku bardzo dobrze prezentują się dekoracje na suficie. Na środku może pojawić się ozdobna rozeta, a połączenie ze ścianą mogą przyozdobić listwy dekoracyjne. Dzięki nim wnętrze nabierze elegancji i szlachetności. Pamiętajmy przy tym, że wnętrza w starym stylu nie mogą obejść się bez dodatków dopełniających całej aranżacji. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się duże obrazy lub ozdobne lustra, a także stylizowane lampy, kinkiety i żyrandole, a nawet ramki ze zdjęciami. Nie powinno być ich przy tym zbyt wiele, tak aby stały się jedynie silnym akcentem dopełniającym aranżację.

Meble „z historią” doskonale wpisują się w różnego rodzaju style aranżacji domów i mieszkań, np. vintage lub retro i znakomicie komponują się z nowocześniejszymi elementami w naszych wnętrzach. Warto przy tym pamiętać, że meble w starym stylu mogą prezentować się w każdym wnętrzu inaczej, odzwierciedlając indywidualny pomysł i gust osoby aranżującej.

Opracowanie:
Łódź, Rzgowska 24
tel. 695 846 643
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz